„Na jedné adrese bylo zpod trosek pětipodlažního domu vyproštěno šest přeživších a osm těl obětí,“ uvedli v pátek ráno na sociální síti Telegram ke čtvrtečnímu útoku ukrajinští záchranáři. Upřesnili, že záchranné akce ještě pokračují.

Rakety zasáhly Záporoží před rozedněním a podruhé ráno. Poškodily více než 40 budov. Zachránit se zatím podařilo 21 lidí uvězněných pod troskami. 

Prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě 30. září 2022
Putinovy dekrety o uznání okupovaných území jsou neplatné, říká Zelenského výnos

Zranění byli převezeni do nemocnic, jeden člověk je v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou i dva čtyřletí chlapci. Šéf oblastní správy Oleksandr Staruch dříve uvedl, že ze sutin se záchranářům podařilo vyprostit i tříletou holčičku. Na fotografii a videozáznamu zveřejněných gubernátorem je vidět zničený pětipodlažní cihlový bytový dům.

Moskva se k útokům nevyjádřila, od začátku své invaze na Ukrajinu ale tvrdí, že na civilní cíle neútočí.

Postup ukrajinské armády

Ruským útokům v noci na čtvrtek čelil také Charkov, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda starosta města Ihor Terechov, podle nějž Rusové zaútočili na objekt infrastruktury v jedné ze čtvrtí města. Úder byl zřejmě proveden drony, které se po zasažení cíle zničí, sdělil gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ukrajina v poslední době opakovaně hlásí útoky těmito bezpilotními letouny, které jsou určeny k tomu, aby samy posloužily k přímému útoku na cíl.

Ukrajinská armáda v těchto dnech úspěšně postupuje proti ruským okupačním jednotkám na východě a jihu země. Prezident Volodymyr Zelenskyj průběžně informuje o dalších osvobozených vesnicích.

V Ruskem okupované Záporožské oblasti se nachází jaderná elektrárna, kterou ruské jednotky obsadily v březnu, ale obsluhují ji stále Ukrajinci. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil vládě elektrárnu převzít do ruského vlastnictví.

Část Záporožské oblasti je jedním ze čtyř ukrajinských regionů anektovaných Ruskem. Kyjev nehodlá nelegální zábor území přijmout a s ruským krokem nesouhlasí mnoho spojenců Ukrajiny.