„Zatím nejde o odvolání těchto dvou funkcionářů, ale o to, že generální prokurátorka byla postavena mimo službu a šéf SBU dočasně zbaven plnění svých povinnosti,“ vysvětlil podle listu Ukrajinska pravda zástupce šéfa prezidentské kanceláře Andrij Smyrnov.

Prezidentská kancelář zaslala do parlamentu návrh na odvolání Bakanova z čela tajné služby, uvedl server The Kyiv Independent. Ve svém videu Zelenskyj dnes večer uvedl, že nechal odvolat 28 příslušníků SBU působících na různých úrovních, a to kvůli neuspokojivým výsledkům jejich práce.

Místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na jejím zasedání v moskevském Kremlu 21. února 2022
Medveděv: Pokud se Ukrajina pokusí získat Krym, nadejde pro ni soudný den

V neděli média s odvoláním na web prezidentské kanceláře uvedla, že Zelenskyj Bakanova a Venediktovovou odvolal. Důvodem mělo být, že na Ruskem okupovaném území Ukrajiny pracuje proti zájmům státu přes 60 pracovníků SBU a prokuratury.

Podle Smyrnova ale prezident až po konci nyní zahájené prověrky přijme rozhodnutí, zda požádá parlament o souhlas s odvoláním generální prokurátorky a šéfa SBU. Venediktovová a Baklanov jsou mimo službu, aby vyšetřování potenciálně nemohli ovlivnit.

Podle Smyrnova se dost dlouho od šéfů generální prokuratury a tajné služby čekalo, že oba orgány očistí od „kolaborantů a vlastizrádců“. Ale po skoro půl roce války jsou podle něj dál škůdci odhalováni „po balících“. „Žijeme v zemi, ve které platí zákony, a tak ano, umím si to představit,“ odpověděl Smyrnov podle agentury Reuters na otázku, zda by se oba funkcionáři mohli vrátit do funkcí.

Zelenského přítel z dětských let 

„Více než 60 zaměstnanců prokuratury a SBU zůstalo na okupovaném území a pracuje proti našemu státu,“ uvedl ve večerním projevu prezident Zelenskyj. „Takové množství zločinů proti základům národní bezpečnosti státu a vazby, které byly zaznamenány mezi pracovníky ukrajinských bezpečnostních složek a ruských speciálních služeb, vyvolávají velmi vážné otázky směrem k příslušným představitelům,“ dodal.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price uvedl, že USA budou i po personálních změnách v Kyjevě sdílet zpravodajské poznatky s Ukrajinou. "Nevkládáme (naše úsilí) do jednotlivců ale institucí," uvedl Price.

Zelenskyj také sdělil, že proti pracovníkům prokuratury, vyšetřovatelům a představitelům dalších orgánů činných v trestním řízení zahájily ukrajinské úřady 651 trestních stíhání na základě zákonů o vlastizradě a kolaboraci. Úřadujícím generálním prokurátorem prezident jmenoval Oleksije Symonenka, stojí v nařízení zveřejněném prezidentskou kanceláří. SBU nyní podle ukrajinských médií dočasně řídí náměstek Vasyl Maljuk.

Bývalá novinářka Teťjana je jednou z žen, které podle svých slov zažily v Chersonu mučení ruskými vojáky.
Bití, škrcení, waterboarding. Ukrajinci čelí v ruském zajetí mučení, tvrdí OSN

Server Politico s odvoláním na své zdroje minulý měsíc uvedl, že se Zelenskyj chystá odvolat Bakanova z čela SBU kvůli sérii neúspěšných operací a rovněž kvůli ztrátě města Cherson na začátku ruské invaze. Bakanov je podle Reuters přítelem Zelenského od dětství, do funkce byl jmenován v roce 2019 s cílem provést reformy v SBU a očistit ji od ruského vlivu. V době předvolební kampaně Bakanov řídil Zelenského štáb. Dříve stál také v čele prezidentovy strany Sluha národa.

Venediktovová byla mimo jiné zodpovědná za stíhání ruských válečných zločinů na Ukrajině. V roce 2020 se stala první ženou, která na Ukrajině zastávala funkci generální prokurátorky.