Ruské síly ostřelují pozice ukrajinských jednotek podél celé frontové linie v doněckém směru z minometů a dělostřelectva, nasazeno je i letectví, hlásí ukrajinský štáb. Hlavní úsilí ruské armády se soustředilo na směřování Severodoněcku a Bachmutu v Doněcké oblasti. 

Intenzivní boje v Severodoněcku proto pokračovaly i v pátek. Večer pak guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj podle agentury Unian sdělil, že ukrajinské síly zaznamenávají v Severodoněcku úspěchy a už dobyly zpět asi pětinu dříve ztraceného území.

V sobotu podle Hajdaje zahynuli při ruských útocích v regionu čtyři lidé, včetně matky s dítětem. V jihoukrajinské Oděse pak raketa ráno zasáhla sklad a zranila dvě osoby, uvedli místní představitelé.

Také u nedalekého města Bachmut se ruským vojákům postoupit nepodařilo a z této oblasti se stáhli, citovala ukrajinský generální štáb agentura Reuters.

Rusové jsou ve vzduchu mimořádně aktivní

Podle dnešní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové v oblasti Donbasu kombinují letecké údery a dělostřeleckou palbu. Právě to hrálo klíčovou roli při jejich nedávných taktických úspěších v regionu. „Aktivita Rusů ve vzduchu nad oblastí Donbasu je velmi vysoká. Provádějí tam údery s použitím řízených i neřízených střel," uvádějí britští zpravodajci.

Používání neřízených střel podle nich vedlo k rozsáhlému zničení zastavěných oblastí Donbasu a "téměř jistě způsobilo značné vedlejší škody a civilní oběti".

Civilisté ve válkou zničených ulicích Mariupolu
100 dní války na Ukrajině. Putinův neúspěch, vraždění civilistů i migrační krize

Podle Eduarda Basurina, zástupce proruských separatistů v samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), vypálila ukrajinská armáda v regionu za uplynulý den více než 460 střel. Jeden civilista přišel o život a čtrnáct lidí utrpělo zranění, citovala Basurina ruská tisková agentura TASS.

Ivan Filiponěnko z proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) zase na telegramovém kanálu uvedl, že při nedávných bojích v oblasti přišli Ukrajinci o 27 vojáků a tři obrněné transportéry. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.

Snaha o záchranu obránců z Mariupolu

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj v noci na dnešek oznámil, že ukrajinské zpravodajské služby mají informace o zadržených bojovnících z ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu. Dělají rovněž všechno pro to, aby zajistily jejich propuštění. „Prostřednictvím zpravodajských služeb se dozvídáme o podmínkách, ve kterých je drží, o tom, co dostávají k jídlu i o možnostech jejich propuštění," uvedl ministr vnitra v ukrajinské televizi.

Ruský tank zničený ukrajinskými vojáky
Vyfotila se na zničených ruských tancích. Modelka nyní čelí výhrůžkám smrtí

Téměř 2000 bojovníků, kteří se ukrývali v komplexu obléhaném ruskými silami, opustilo ocelárny 20. května. Velitel ukrajinského pluku Azov tehdy uvedl, že jeho muži splnili svou misi a že je chce udržet naživu. Poté byl jejich osud dlouho nejasný, poznamenala agentura Reuters. Kyjev by chtěl bojovníky s Moskvou vyměnit v rámci výměny vězňů. Někteří ruští zákonodárci nicméně trvají na tom, že by někteří z vojáků měli být v Rusku souzeni.

V pátek uplynulo sto dnů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ukrajinská záchranná služba v této souvislosti oznámila, že od 24. února, tedy od prvního dne války, evakuovala 1,8 milionu lidí. Zlikvidováno bylo 9300 požárů, zachráněno 1397 osob a zneškodněno 128 424 kusů munice, včetně 1983 bomb. Mezi evakuovanými bylo přes 504 tisíc dětí a 32 tisíc osob se zdravotním postižením, napsal deník The Kyiv Independent.