„Při úderu na velitelství Černomořské flotily zemřelo 34 důstojníků, mezi nimi její velitel. Dalších 105 Rusů bylo zraněno. Budovu velitelství nepůjde opravit,“ uvedly ukrajinské speciální síly. Už v pátek informovaly, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení.

Ukrajinská armáda v pátek na Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014, podnikla kombinovaný útok s nasazením dronů a raket. Videa pořízená během úderu ukazovala, že sídlo velitelství flotily bylo několikrát zasaženo a těžce poškozeno. Moskva informovala o jednom pohřešovaném.

Ukrajinská protiofenziva pokračuje. Rychlost postupu ale zůstává otázkou
Opevnění u Verbove? Nejde o poslední obrannou linii Rusů, tvrdí analytici

Agentura DPA připomíná, že Sokolov se velitelem Černomořské flotily stal loni v září. Jeho předchůdce Igor Osipov o funkci přišel podle ukrajinských médií v souvislosti s potopením raketového křižníku Moskva, vlajkové lodi Černomořské flotily. Ukrajinská armáda Moskvu ke dnu poslala několik týdnů po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Devět mrtvých, 16 zraněných 

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov o víkendu rozhlasové stanici Hlas Ameriky řekl, že při pátečním útoku na velitelství Černomořské flotily v Sevastopolu zemřelo nejméně devět lidí a 16 bylo zraněno, mezi nimi generálové. Budanov tehdy nepotvrdil spekulace o úmrtí Sokolova. Řekl, že HUR nemá informace o jeho stavu.

K bilanci útoku poznamenal, že v ní nejsou zahrnuti řadoví vojáci, kteří nejsou členy velení flotily a sloužili například jako stráž.

Ruští vojáci v ulicích ukrajinského Melitopolu
Mlýnek na maso. Většina padlých Rusů byla na frontě jen krátce, ukazuje analýza

Ukrajinské síly pro speciální operace také informovaly, že při jejich útoku na výsadkovou loď Minsk ze 13. září přišlo o život 62 Rusů. „Vzhledem k tomu, že se Minsk měl druhý den zapojit do bojové služby, byla na něm nastoupená posádka,“ uvádí se v prohlášení ukrajinský speciálních sil.