„Není v tom žádný rozpor. Budou s Ruskem napořád, budou navráceny,“ odpověděl Peskov na dnešním brífinku na dotaz, zda nespatřuje rozpor v tom, že se ruští vojáci stáhli z řady obcí, jejichž obyvatele předtím Moskva ujišťovala, že už budou „navždy s Ruskem“.

„Naše země se dnešním dnem počínaje de jure zvětšila, což je velmi důležité,“ řekl také Peskov v připomínce toho, že Putin dnes podepsal zákony o anexi.

Putin ve svém pátečním projevu řekl, že lidé na ovládnutých územích se stanou „navždy“ ruskými občany. Hesla jako „Navždy s Ruskem“ a „Své neopouštíme“ se ostatně objevovala na demonstracích na podporu hlasování o připojení několika ukrajinských území k Rusku, které Moskva narychlo zorganizovala a jejichž výsledky nyní odůvodňuje anexi těchto oblastí. K účasti na demonstracích byli podle nezávislých ruských médií nuceni studenti a pracovníci veřejných institucí, přičemž někdy prý byly za účast nabízeny peníze.

Stažení Rusů od Lymanu 

V sobotu Moskva přiznala stažení ruských jednotek od strategického Lymanu v Doněcké oblasti. Podle ukrajinské armády kromě toho ruští vojáci v posledních dnech ztratili kontrolu nad řadou obcí také na jihu země v Chersonské oblasti, kterou Rusko taktéž prohlásilo za svoji součást. Kyjev ani Západ tuto anexi neuznávají a jako nelegitimní odmítají také vynucené hlasování, které jí předcházelo.

Mluvčí Kremlu dnes kromě toho označil za falešné zprávy řady médií, že se dnes Putin chystá vystoupit s projevem o „speciální vojenské operaci“, jak Rusko svou invazi na Ukrajinu označuje.