Postup ukrajinských sil na některých úsecích fronty v oblasti Bachmutu již ve středu ohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Prolomení části ruských linií v této oblasti zmiňují i některé ruské neoficiální zdroje, ministerstvo obrany v Moskvě nicméně ve čtvrtek večer zprávy o průlomu popřelo a ujišťovalo, že situaci má pod kontrolou.

„Naši obránci postoupili o dva kilometry na bachmutském úseku fronty. Tento týden jsme neztratili u Bachmutu jedinou pozici,“ uvedla na telegramu Maljarová.

Ukrajinští vojáci nedaleko Bachmutu
Rusové u Bachmutu přicházejí o území. Je to nejhorší možný scénář, míní Prigožin

Ukrajinské síly se podle ní stále soustředí na obranu, která však zahrnuje protiútoky a „aktivní operace“. „Přestože je nepřítel silný, naši obránci mu nedovolují postupovat a někdy zatlačují nepřítele zpět,“ uvedla s tím, že tuto podobu mají boje na východě Ukrajiny již několik měsíců měsíců. „To je vše. Nic jiného se neděje,“ dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s armádními veliteli uvedl, že jednotky ukrajinské armády vyvíjejí „mimořádné úsilí, aby nepřítele zastavily, a dokonce ho v některých oblastech zatlačily zpět“.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že ukrajinské jednotky podnikly na soledarském frontovém úseku 26 útoků za účasti tisícovky vojáků, 40 tanků a další vojenské techniky. „Všechny útoky ukrajinských ozbrojených sil byly odraženy. K žádnému průlomu v obraně ruských jednotek nedošlo,“ zopakoval Konašenkov tvrzení, které jeho ministerstvo vydalo také ve čtvrtek. Soledar leží asi deset kilometrů severně od Bachmutu.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil dopis adresovaný ruskému ministrovi obrany Sergeji Šojguovi, v němž tvrdí, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt. Zároveň připustil, že Ukrajinci podnikli „řadu úspěšných útoků“ na křídlech bachmutské fronty, která brání jednotky pravidelné ruské armády.

„Žádám vás, abyste se dostavil na území Bachmutu, které je pod kontrolou ozbrojených sil Ruské federace, a sám zhodnotil situaci,“ vzkázal Šojguovi Prigožin, který ruské ministerstvo obrany dlouhodobě kritizuje za nedostatečné dodávky munice.

Prolomení ruských linií? 

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné zprávě o situaci na Ukrajině píše, že ukrajinským vojákům se zřejmě podařilo na některých místech v Bachmutu prolomit ruské linie při lokálních protiútocích.

Boje o Bachmut. Ilustrační snímek
Boje o Bachmut: Ruští vojáci utíkají ze svých pozic, tvrdí Prigožin

Televize CNN na svých internetových stránkách s odvoláním na nejmenovaného představitele americké armády a západního činitele píše, že Ukrajinci zahájili přípravné operace před očekávanou protiofenzivou. Ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že armáda jeho země pro protiofenzivu potřebuje „ještě trochu času“.

Kyjev podle něj čeká na další dodávky vojenské pomoci, které mu slíbili západní spojenci.