Zasáhnout protivníka v místě, které považoval za nejbezpečnější, či přitáhnout levnou raketou drahou munici protivzdušných systémů. I to se učí jak dobrovolníci v zázemí, tak ukrajinští vojáci na frontě čtrnáctý měsíc po vpádu ruských vojsk do země.

Americký list The New York Times (NYT) si všímá, jak umí ukrajinští vojáci improvizovat s nasazením i nejobyčejnějších dronů z obchodů se spotřební elektronikou doplněných například vybavením pro hraní počítačových her ve virtuální realitě. Takové ručně dělané útočné drony se ukázaly jako jedna z nejničivějších a nejrozšířenějších inovací války na Ukrajině, píše list. Na celé frontové linii zvyšují drony vojákům dosah, mohou s nimi létat tak, aby s naprostou přesností shazovali granáty do nepřátelských zákopů a bunkrů nebo je nechají vybuchovat při nárazu na cíl.

Spojenci dodali Ukrajině stovky moderních západních tanků. Ilustrační foto
Těžká technika a chytré hlavy. Ukrajinci se chystají na klíčový protiútok

Zejména autodestrukční drony lze sestavit velmi snadno a tisíce vojáků na obou stranách mají zkušenosti s jejich konstrukcí z běžně dostupných dílů. I když Ukrajinci říkají, že takové zbraně využívají častěji než jejich ruští protivníci.

Například americké ozbrojené síly už dlouho používají vysoce výkonné a speciálně pro válečné nasazení vyvinuté drony typu Predator nebo Raptor, které jsou schopné nosit, odpalovat rakety a vracet se na základnu. Kus ovšem stojí desítky milionů dolarů.

Obrovský potenciál

Naproti tomu Ukrajinci vedle různých vojenských prostředků nasazují i výsledky kreativity svých vojáků a civilních dobrovolníků, kteří pracují v dílnách v garážích, experimentují a vynalézají materiály pro 3D tisk, výbušniny a na míru psaný software, aby se mohli vyhnout ruským elektronickým protiopatřením.

„Vyrobili i drony, které mohou shodit dostatečně velkou bombu ke zničení obrněných vozidel a lze je znovu využít, a to za cenu do dvaceti tisíc dolarů. Menší a běžnější kamikadze drony stojí pár set dolarů. Jsou založené na typech používaných pro amatérské závody, jakou jsou čínské modely DJI. Výbušnina se k nim přiváže nebo přilepí. Jsou to zbraně na jedno použití, po sestavení a startu už s nimi ani nelze bezpečně přistát,“ popisují NYT.

Zdroj: Youtube

Velící důstojníci si improvizované drony pochvalují. „Mají obrovský potenciál pro nasazení v zákopových bojích, které v této válce převládají. Můžeme zasáhnout jakékoliv vybavení v místech, o kterých si nepřítel myslí, že je na milion procent v bezpečí,“ řekl pro NYT major Kyryl Veres, velitel ukrajinské brigády nasazené v Seversku, severně od Bachmutu, ohniska vleklých a krvavých bojů na východě Ukrajiny.

Jeho lidem pomáhají improvizované drony vyhledávat a zaměřovat cíle pro dělostřelectvo. Běžně s nimi vlétají do bunkrů a shazují ruční granáty do pozic protivníka v zákopech.

Zničující přesnost

Oproti velkým vojenským dronům, které operátoři ovládají někdy přes půl světa, nebo jim jen ze zázemí zadají souřadnice cíle, jsou ukrajinští vojáci při svých akcích stále přímo nasazeni v boji. Krátký dosah dronů nesoucích výbušniny, typicky kolem šesti či sedmi kilometrů, znamená, že piloti musí létat ze zákopů na frontové linii nebo kousek za ní, kde jsou zranitelní dělostřelectvem a odstřelovači.

„I tak je ale účinek dronů zničující. Ukrajinská armáda zveřejnila desítky videí zaznamenaných drony snášejícími se s devastující přesností na cíle. Piloti stíhají a zasahují jedoucí tanky, nebo vlétnou otevřenými dveřmi do obrněného transportéru a nechají dron uvnitř vybuchnout, zatímco se vojáci na poslední chvíli snaží vyskočit do bezpečí,“ připomínají NYT.

Dvoumístný bitevní vrtulník Kamov Ka-52 se vyznačuje velkou palebnou silou a originálním uspořádáním vztlakového tělesa se dvěmi protiběžnými vrtulemi.
Fiasko ruských vojenských vrtulníků: Neúspěch na Ukrajině jim ničí reputaci

Britský deník The Daily Telegraph zaujala jiná inovace. Jeho reportéři si všimli skupiny dobrovolníků, která oznámila postavení rakety inspirované německou letounovou střelou V1 z doby druhé světové války.

„V podstatě jde o ocelovou trubku poháněnou proudovým motorem s připojenými křidéleky odpalovanou z katapultu. Skupina Vidiš svou konstrukci nazvala Trembita podle lidového hudebního nástroje. Tvrdí, že ji lze levně vyrobit z běžně dostupných materiálů a ukazuje jejich výrobu v garáži. Připouští, že střela z garáže nemůže zasahovat tak přesně jako laserem naváděné systémy. Poukazují ale, že vypálená v salvě po dvaceti kusech může nová zbraň překonat protivzdušnou obranu protivníka a zasahovat cíle v dostatečné hloubce území,“ informuje list.

Letounová střela má mít dolet až 140 kilometrů a unese hlavici s dvaceti kilogramy vysoce výbušné nálože. Tvůrci mají za to, že škodu jejich raketa nadělá, i když ji protivník sestřelí. Jejich Trembita totiž bude nesporně levnější než rakety protivzdušných systémů, které ji zasáhnou.

Zdroj: Youtube

„Improvizované zbraně mohou být vysoce účinné a Ukrajinci jsou velmi chytří, zatímco Rusové bývají docela neschopní. Mohou masivně násobit vynakládanou sílu, zejména šetřením vyspělých západních zbraní,“ řekl pro Telegraph bývalý velitel NATO Hamish de Bretton-Gordon.

Kreativitu projevují nejen vojáci na bojišti. Nápadití musí být i zemědělci. I tam, kde Ukrajinci loni dokázali okupanty zahnat, zůstala v polích spousta min. Zemědělci potřebují na jaře zasít a odminování jde státním složkám pomalu, práce je příliš mnoho.

Ukrajinským jednotkám bojujícím u Bachmutu dochází munice, žádají pomoc od zahraničních spojenců
Země je vyždímaná, munice dochází. Ukrajinci popsali život na frontě u Bachmutu

Agentura Reuters si všimla nápaditého majitele zemědělské firmy z malé vsi Hrakove v Charkovské oblasti Oleksandra Kryvcova. Svůj traktor ověsil pancéřováním získaným z opuštěných ruských tanků a koupil systém na dálkové ovládání. Jeden z jeho lidí tak mohl traktor řídit ze lžíce bagru zavěšené u pole. „S upraveným traktorem jsme najeli na i na protitankovou minu. Výbuch odhodil namontovanou ochranu, ale traktor zůstal v pořádku,“ cituje agentura Kryvcova. Dodává, že všichni jsou naživu a v pořádku a stroj je opravený.