Ve východní Charkovské oblasti se ukrajinské armádě daří postupovat od Kupjansku směrem do Luhanské oblasti. Podle ruských zdrojů, na něž se ISW odvolává, se nyní předsunuté ukrajinské jednotky nacházejí asi 16 kilometrů od Svatova, které je významným logistickým uzlem v západní části Luhanské oblasti. Poblíž obcí Čorvonopopivka a Piščane se Ukrajincům zřejmě podařilo přetnout důležitou silnici ze Svatova do Severodoněcku. Novým ruským opěrným bodem se patrně stane město Kreminna, uvádí institut.

Tank projíždí ulicí města v takzvané Doněcké lidové republice. Ilustrační foto
Dárek pro Putina. Češi se složili na tank za 30 milionů, pomůže Ukrajině

Představitel proruských separatistů z mezinárodně neuznávané a Ruskem minulý týden anektované Luhanské lidové republiky (LNR) Andrej Maročko uvedl, že ukrajinská armáda překročila hranice oblasti na blíže neurčeném místě a postupuje na Lysyčansk. Ruské zdroje se podle ISW zřejmě stále více obávají, že ukrajinské jednotky budou pokračovat v postupu na východ a útočit na zranitelná místa v Luhanské oblasti.

Ve dnech 2. až 3. října pokračovaly ukrajinské síly v postupu také v Chersonské oblasti. Ruské ministerstvo obrany přiznalo, že ukrajinské síly prolomily ruskou obranu u vesnice Zolota Balka a postupují podél přehradní nádrže na Dněpru směrem na Beryslav a Novou Kachovku. Osvobozen byl několik kilometrů široký území až k vesnici Havrylivka.

Ukrajinci si rovněž vylepšili postavení na druhé straně chersonské fronty u Davydiva Bridu, byť útoky na město samotné byly podle ruských zdrojů odraženy.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na mimořádném zasedání ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě 30. září 2022
Putinovy dekrety o uznání okupovaných území jsou neplatné, říká Zelenského výnos

Americký institut připomíná, že v okolí Lymanu i u Chersonu stojí proti útočícím Ukrajincům jednotky, které byly v minulosti považovány za chloubu ruské armády. Podle ISW jejich ústup znamená, že bojeschopnost i elitních ruských vojenských sil se s pokračující válkou stále více snižuje.

Syněhubov: Při ostřelování Charkova zemřela žena

Ruské síly opět ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově na východě Ukrajiny, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Při jednom z těchto útoků zemřela 46letá žena. „Raketový útok poškodil kritickou infrastrukturu ve čtvrti Novobavarskyj. Bohužel zemřela 46letá žena,“ napsal na sociální síti telegram Syněhubov.

Sdělil také, že po půlnoci místního času (23:00 SELČ) zasáhla raketa podnik ve čtvrti Cholodnohirskyj. Vypukl tam požár, oběti podle prvních informací z této čtvrti hlášeny nejsou.