Na východní frontě nyní ruské síly podle Syrského aktivně útočí v oblasti Lymanu, Bachmutu a Pokrovsku. „Navzdory značným ztrátám nepřítel stupňuje své úsilí nasazováním nových obrněných jednotek, což vede k občasným taktickým úspěchům,“ napsal Oleksandr Syrskyj.

Ruské ministerstvo obrany souběžně s tím oznámilo, že se ruským silám podařilo dobýt vesnici Pervomajske u již ovládnuté Avdijivky na východě Ukrajiny. Rusko v posledních měsících oznámilo dobytí několika malých vsí v této oblasti. Únorové ovládnutí Avdijivky bylo jeho posledním velkým územním ziskem.

Kdo je velitel ukrajinské armády Syrskyj? Čtěte v textu: 

Nový vrchní velitel ukrajinských vojsk Oleksandr Syrskyj
Kdo je Oleksandr Syrskyj: Velitel, jenž zachránil Kyjev, i věrný řezník z fronty

Podle listu Financial Times by Rusko během své chystané rozsáhlejší ofenzivy mohlo plánovat ovládnout další území nejen v Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, ale i v Záporožské a Chersonské oblasti na jihu. Část těchto regionů už Rusko okupuje. Deník také podotkl, že ukrajinští představitelé se rovněž obávají ruského postupu na druhé největší ukrajinské město Charkov.

Syrskyj ve svém sobotním příspěvku slíbil posílit nejvíce ohrožené oblasti. Navzdory zprávám médií o nedostatku munice na ukrajinské straně napsal, že „byly doplněny zásoby bezpilotních letounů všech typů, protitankových raket a přesunuty další rezervy sil a techniky.“

Měla by Ukrajina bojovat dál? Čtenáři Deníku mají jasno: 

Ukrajinští vojáci, válka na Ukrajině. Ilustrační snímek
Má Ukrajina bojovat dál? Čtenářská anketa přinesla překvapivý výsledek

Syrskyj vystřídal Valerije Zalužného na pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil letos v únoru. Předtím byl velitelem pozemních sil.

Ve stejné době provedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několik dalších personálních změn. Kyjev později oznámil, že Zalužnyj bude velvyslancem v Británii.

Letecké útoky pokračují 

Ukrajina už více než dva roky čelí rozsáhlé ruské invazi, kvůli které utrpěla značné lidské i ekonomické ztráty. Za poslední den čelila 91 náletům a dvěma raketovým útokům, uvedlo ráno velitelství ukrajinské armády. Letecké útoky směřovaly na obce Sumské, Charkovské, Doněcké a Záporožské oblasti.

Kyjev se naopak přihlásil k leteckému útoku na 12 ruských cílů, kde je soustředěn personál, zbraně a vojenské vybavení, a na čtyři nepřátelské protiletadlové raketové systémy.