Z ukrajinské metropole Kyjeva byly v noci na pátek hlášeny mohutné exploze. Informovala o tom agentura Reuters a stanice BBC s odvoláním na místní média a svědky. The Kyiv Independent s odkazem na guvernéra oblasti informuje, že na metropoli byly vypáleny celkem tři rakety.

Americký prezident Joe Biden je podle svých slov připraven odcestovat na návštěvu Ukrajiny. Místní administrativa také jedná o vyslání vysokého úředníka do válkou zmítaného Kyjeva. 

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že na pátek bylo dohodnuto otevření devíti humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů. Doposud se z ostřelovaných oblastí za dnešek podařilo evakuovat více než 2,8 tisíce lidí. Z toho 2 494 z Mariupolu.

V důsledku ozbrojené agrese Ruské federace bylo zabito již 198 dětí a přes 355 zraněno, citovala ukrajinskou generální prokuraturu agentura Ukrinform. Od začátku války ruská armáda také údajně poškodila 324 nemocnic, včetně 14 dětských, informovala ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová.

Online reportáž

V Chersonské oblasti došlo k výměně vězňů. Pět ukrajinských vojáků bylo vyměněno za čtyři ruské.

V ukrajinském městě Užhorod bude přejmenováno 58 ulic, jejichž názvy jsou nějakým způsobem spojeny s Ruskem. Přejmenovat ulice a náměstí se kvůli stejnému důvodu dnes rozhodl také Kyjev.

Svět musí být připraven

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v televizi CNN varoval mezinárodní společenství, že je třeba, aby byl svět připraven na možnost, že Rusko na Ukrajině použije jaderné nebo chemické zbraně. „Nejen já, ale celý svět, všechny země by se toho měly bát. Takový scénář se skutečně může stát," uvedl prezident. Podle Zelenského může Putin použít jaderné zbraně, protože „životy civilistů jsou pro něj bezcenné“.

Ve Vídni se ve čtvrtek konal protest proti sexuálnímu násilí páchanému ruskými vojáky na Ukrajině. Protestovalo více než šedesát dívek z celého světa.

Ruský křižník Moskva se potopil. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom ve čtvrtek informovaly tiskové agentury TASS a RIA Novosti. Vlajková loď Černomořské flotily se účastnila invaze na Ukrajinu. Křižník byl nejdražší vojenskou ztrátou Ruské federace v této válce. Forbes odhadl pýchu ruské flotily na 750 milionů dolarů.

Ruská brutalita

Předseda Senátu se vrátil z cesty na Ukrajinu. „Brutalita ruských vojáků je neuvěřitelně vysoká, Ukrajinský národ si za hrdinství, které projevuje, zaslouží být co možná nejdříve obdařen perspektivou plnohodnotného členství v EU," uvedl Miloš Vystrčil. Cílem cesty senátorů na Ukrajinu bylo podpořit ukrajinskou stranu a deklarovat, že Česko bere Ukrajinu za suverénní a fungující zemi, dodal šéf Senátu.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval ruskojazyčnou internetovou verzi deníku The Moscow Times. Deník, který informuje o dění v Rusku od rozpadu Sovětského svazu, o tom informoval na svých internetových stránkách. Zprávy The Moscow Times v ruštině jsou dostupné v zahraničí a prostřednictvím virtuální privátní sítě (VPN).

Ukrajinské město Buča nedaleko Kyjeva
Rusko už způsobilo Ukrajině škody přes půl bilionu dolarů. Platit je musí Rusové

Moskva vyhostila 18 členů zastoupení Evropské unie v Rusku. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že diplomaté musí odejít v nejbližší budoucnosti.

Finsko se s velkou pravděpodobností pokusí vstoupit do NATO, uvedla pro televizi Sky News ministryně pro Evropu Tytti Tupparainenová. „Zdá se, že finský lid se již rozhodl,“ řekla, rozhodnutí nicméně podle ní ještě nebylo oficiálně učiněno. Jasněji má být během několika týdnů.

Od začátku války na Ukrajině opustilo zemi pět milionů lidí. 2,7 milionu jich odešlo do Polska, 727 tisíc do Rumunska, vyčíslil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.