Jeden ze svědků řekl stanici BBC, že se výbuchy ozvaly na jihozápadě metropole. Na sociální síti Telegram se dříve objevily informace o sérii silných explozí v Kyjevě, píše BBC.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dopoledne potvrdil úder raketami Kalibr vypálenými z lodí na vojenský cíl na kyjevském předměstí. Zničen byl přitom podle něj provoz závodu Vizar, kde se vyráběly a opravovaly raketové komplexy. Konašenkov zároveň pohrozil, že útoky na cíle v Kyjevě se budou stupňovat v případě dalších "útoků teroristického charakteru nebo diverzí na ruském území". Ruské úřady ve čtvrtek informovaly o ukrajinském ostřelování ruských příhraničních lokalit, což Kyjev popřel.

Podle odpoledního zjištění The Kyiv Independent Kyjevskou oblast dnes zasáhly tři rakety. Informoval o tom guvernér regionu. Nejnovější exploze jsou patrně jedny z nejvýznamnějších v oblasti hlavního města od začátku dubna, kdy se ruské jednotky z regionu stáhly, podotkla agentura Reuters. Ruská invazní vojska odešla z většiny oblastí na severu země a své vojenské akce v poslední době soustředí zejména na východ Ukrajiny, kde zřejmě chystá novou ofenzivu.

Polský velvyslanec na Ukrajině Bartosz Cichocki v souvislosti s útokem na Kyjev řekl, že Rusko se bude pravděpodobně snažit pomstít za čtvrteční zničení raketového křižníku Moskva, vlajkové lodi ruské Černomořské flotily. Podle něho se cílem ruských úderů může stát Kyjev a další ukrajinská města, uvedl portál onet.pl.

Ukrajinské město Buča nedaleko Kyjeva
Rusko už způsobilo Ukrajině škody přes půl bilionu dolarů. Platit je musí Rusové

Výbuchy byly podle Reuters hlášeny rovněž z města Cherson na jihu země, Charkova na severovýchodě a Ivano-Frankivsku na západě. Bezprostředně po explozích podle novinářů nebyly hlášeny z měst škody, ukrajinská média pouze informovala o výpadcích elektřiny v některých částech Kyjeva.

Téměř 85 procent mrtvých, kteří byli ukrajinskými úřady vykopáni z hromadných hrobů v Buči, mají střelná poranění, uvedl starosta města Anatolij Fedoruk.

Boje na východě

Zatímco v ostatních městech varovné sirény utichly, v Luhanské a Záporožské oblasti na východě země byly stále slyšet, dodala agentura Reuters. Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil hlásí, že za posledních 24 hodin bylo v Doněcké a Luhanské oblasti odraženo osm nepřátelských útoků.

Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Synehubova v regionu od začátku invaze zahynulo nejméně 503 civilistů. Uvedl, že mezi mrtvými je 24 dětí. „Jedná se o nevinné civilní obyvatelstvo, neodpustíme jim žádný život,“ řekl Synehubov.

Ukrajinské síly překazily pokusy ruských jednotek ovládnout města Popasna a Rubižne v Luhanské oblasti na východě země, informoval dnes v situační zprávě ukrajinský generální štáb. Ukrajinští vojáci v tomto regionu a v sousední Doněcké oblasti za posledních 24 hodin odrazili osm ruských útoků. Informace zveřejňované ukrajinským generálním štábem nelze nezávisle ověřit, stejně jako informace poskytované ruským velením.

Kyjev také uvedl, že Rusko za poslední den přišlo na Ukrajině o čtyři tanky, šest ozbrojených vozidel, čtyři bojová zařízení využívaná pěchotou a dělostřelecký systém.

Mariupol už není

Podle ukrajinského ministerstva obrany ruská armáda poprvé od své invaze použila k útoku na obléhané přístavní město Mariupol dálkové bombardéry. Mluvčí ministerstva Oleksandr Motuzyanyk uvedl, že Rusko nyní soustředí úsilí na obsazení východoukrajinských měst a Mariupolu.

„Ukrajinská armáda má město pod kontrolou. Nepřítel už se nemůže zmocnit Mariupolu. Nepřítel pouze může získat území, na kterém Mariupol byl. Žádný Mariupol už neexistuje. Město bylo Ruskou federací srovnáno se zemí,“ řekl pro web Ukrajinská pravda guvernér Doněcké oblasti Pavel Kirilenko webu.

Ostřelování Charkova

Sedm civilistů zemřelo a dalších 27 údajně utrpělo zranění, když ruské jednotky v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny střílely na autobusy, které evakuovaly místní obyvatele. Informovala o tom ukrajinská generální prokuratura. Případ se měl stát ve čtvrtek.

Během pátečního ostřelování Charkova utrpělo zranění 34 lidí, včetně tří dětí. Podle guvernéra oblasti Oleha Siněhubova zemřelo sedm lidí včetně sedmiměsíčního dítěte.

Ruská válečná loď Moskva na snímku ze 17. prosince 2015.
Co se stalo s posádkou potopeného křižníku Moskva? O pětistovce lidí nikdo neví

Ukrajinský generální štáb dále oznámil, že v oblasti Chersonu a Mykolajivu ruští vojáci opevňují své pozice, doplňují zásoby paliva a vysílají drony na průzkum okolí. Cherson je jediným větším ukrajinským městem, které ruská armáda ovládla od 24. února, kdy invaze na Ukrajinu začala. V Chersonské oblasti si obě znepřátelené armády v noci na dnešek vyměnily malý počet zajatců: Ukrajina vydala Rusku čtyři zajatce, Rusko Ukrajině pět.

Při několikanásobném útoku na Mykolajiv bylo údajně zabito a zraněno několik obyvatel. Podle guvernéra Mykolajivské oblasti Vitalije Kima bylo město ostřelováno kazetovou municí, pět lidí zemřelo a dalších patnáct utrpělo zranění.

Moskva potopena

Ve čtvrtek večer pak tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo obrany informovaly o tom, že se v Černém moři potopil ruský křižník Moskva. Vlajková loď Černomořské flotily se účastnila invaze na Ukrajinu. Ukrajinské úřady před tím prohlásily, že plavidlo zasáhly a poškodily ukrajinské protilodní střely Neptun. Rusko přiznalo vážné poškození lodi, nicméně neuvedlo, že by problémy způsobil cizí útok. Loď podle něj poškodila detonace munice na palubě a požár, přičemž se potopila v rozbouřeném moři, když byla tažena do přístavu.

Ruská válečná loď Moskva na snímku z 11. září 2008.
Ruská válečná lodi... Křižník Moskva šel ke dnu, uvedly ruské tiskové agentury

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se o potopené válečné lodi zmínil v nočním videoposelství, v němž vzdal hold těm, kteří "zastavili postup nekonečných konvojů ruské vojenské techniky" a také těm, "kteří ukázali, že ruské válečné lodi mohou jít akorát… ke dnu." Ukrajincům řekl, aby byli hrdí, protože přežili 50 dní ruské invaze, byť jim samotné Rusko "dávalo maximálně pět" dnů, upozornila agentura AP.