„Město v noci ustálo masivní ruský útok,“ uvedl šéf severodoněcké vojenské správy Oleksandr Strjuk. Připustil ale, že ruská vojska zesilují tlak a na některých místech se jim daří postupovat.

„Včera se bojovalo na příjezdu do města. Naše armáda dokázala zastavit předvoj orků (hanlivý výraz, kterým Ukrajinci označují ruské vojáky - pozn. red.), kteří se snažili proniknout do města. Severodoněck se tvrdě brání. Nepřítel se nachází na dvou třetinách území v okolí města, to ale zatím není obklíčeno,“ řekl Strjuk.

To potvrzuje i guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj, podle kterého Rusové „pouze dosáhli okrajových částí města“.  „Boje pokračují. Je to válka, válka proti velmi silnému nepříteli a teoreticky je možné cokoli. Vojenské velitelství si je situace vědomo. Zatím nedokážu říct, jestli za den, dva nebo tři Rusové oblast kompletně obsadí. Pravděpodobně se to ale nestane,“ řekl.

Rusové podle něj ostřelovali také chemičku Azot. „Při útoku umírali civilisté i zaměstnanci továrny. Poškozeno je devadesát procent obytných budov, šedesát procent z nich bude nutné znovu postavit,“ shrnul dosavadní následky bojů v Severodoněcku.

Částečného úspěchu dosáhla podle Strjuka ukrajinská armáda na severu města, kde se jí údajně podařilo vytlačit ruské vojáky z dříve obsazeného hotelu. Ukrajinské úřady přitom dříve připustily, že hotel je pod kontrolou Rusů.

Ruské ostřelování

Jednotky ruské armády v sobotu podle místních úřadů ostřelovaly ukrajinskýc Charkov. Šéf tamní vojenské správy Oleh Syněhubov uvedl, že při útoku nikdo nezemřel. 

Bomby v sobotu zasáhly také přístav Mykolajiv na jihozápadě Ukrajiny. Město, které leží na území ovládaném ukrajinskou vládou, se nachází nedaleko frontové linie a asi 60 kilometrů od Chersonu, který ovládá ruská invazní armáda. „Rusové zasáhli obytnou oblast, jen asi 20 metrů od mateřské školy. Na místě jsou ranění,“ uvedly úřady.