Strategická města Severodoněck a Lysyčansk se i nadále dokáží bránit ruským útokům, uvedl v noci na pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Situace na frontě zůstává obtížná, během dne se nic zásadního nezměnilo,“ řekl v nově zveřejněném videu.

Podle amerického Institutu pro válečný výzkum (ISW) ale ruské jednotky kontrolují prakticky veškeré obytné čtvrti Severodoněcku. „Bojuje se v průmyslové zóně, kde se Ukrajinci brání,“ tvrdí ISW.

Ukrajinská armáda podle Zelenského zaznamenala několik úspěchů na jihu země. „Daří se nám dosáhnout určitého pokroku v Charkovské oblasti při osvobozování naší země,“ řekl ukrajinský prezident a doplnil, že pozitivně se vyvíjí také situace v Záporožské oblasti a v Mykolajivu.

Ukrajinské velitelství ve své pravidelné ranní zprávě o průběhu bojů uvedlo, že v Charkovské oblasti se ruské jednotky soustředí převážně na udržení okupovaných území. „Aby zabránil postupu našich jednotek, ostřeloval agresor ukrajinské pozice,“ stojí v hlášení.

Dva Britové a Maročan, kteří byli separatisty odsouzeni k trestu smrti za boj v ukrajinských řadách
Politický proces, tvrdí Západ. Kdo jsou Britové odsouzení k trestu smrti

Za posledních 24 hodin odrazily podle svých slov ukrajinské ozbrojené síly sedm ruských útoků v Doněcké a Luhanské oblasti. Na řadě míst pak pokračuje ostřelování ukrajinských pozic ruským dělostřelectvem. Částečný postup se pak Rusům daří u Bachmutu v Doněcké oblasti.

„Víme o tom, že kvůli ztrátám v bojích proti ukrajinským obráncům v Charkovské oblasti se ruská motorizovaná jednotka 1. armády odmítla dále účastnit bojů,“ tvrdí ukrajinský generální štáb.

Zničený stadion

Při ostřelování Severodoněcku zničili Rusové podle ukrajinských úřadů také sportovní halu pro pět tisíc diváků. „Jeden ze symbolů města byl zničen. Ledový palác shořel,“ napsal na sociální síti Telegram šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. „Kluziště, krasobruslení, hokej, volejbal, koncerty i plesy. Téměř padesát let historie sportovního a kulturního vývoje Severodoněcku. Neodpustíme vám,“ vzkázal.