Komunikace mezi ruskou válečnou lodí a ukrajinskými vojáky se nyní šíří na sociálních sítích. Ve videu je slyšet, jak námořník na palubě lodi vojákům ve vysílačce sdělil: „Toto je ruská vojenská loď. Vyzývám vás, abyste složili zbraně a vzdali se. Vyhněte se krveprolití a zbytečným obětem. Jinak budete bombardováni.“ Ukrajinci však vzdorně odmítli vzdát území a místo odpověděli: „Ruské lodi: Běžte se vycpat!“

Původně se myslelo, že všichni ukrajinští pohraničníci chránící Hadí ostrov před ruskými útočníky byli zabiti. Jejich smrt potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vojáci ovšem padli do zajetí a nemohli tak dát vědět, že jsou živí. Informaci o zajetí zveřejnily ukrajinské úřady až 28. února.

Na videu, které koluje po twitteru, je vidět okamžik, kdy byl ostrov ostřelován. Ukazuje ukrajinského vojáka, jak zírá do kamery předtím, než nedaleko dopadne granát.

Údajně třináct členů pohraniční stráže bylo umístěno na ostrově v Oděské oblasti, poblíž Rumunska, aby bránilo i tento malý kousek země, jež byl ve čtvrtek brzy ráno napaden ruskými vojsky. Hadí ostrov se ocitl pod palbou v odpoledních hodinách, sdělil dříve ukrajinský ministr vnitra.

Záchranáři dokončují likvidaci požáru trosek obytného domu v Kyjevě, který zasáhla s největší pravděpodobností část sestřelené rakety
POSTUP BOJŮ: Ruská armáda je u Kyjeva. Obě strany se chtějí sejít k rozhovorům

Hadí ostrov je strategicky důležitý, protože nyní umožní Rusku nárokovat si teritoriální vody sahající dvanáct námořních mil v Černém moři. Ty pokrývají důležité lodní kanály do přístavních měst Oděsa, Mykolajiv a Cherson. Po obsazení ostrova by Rusko mohlo odříznout lodní trasy, izolovat Ukrajinu od mezinárodních trhů a připravit její ekonomiku o důležité obchodní příjmy.

Ukrajina o tuto oblast vedla spor také s Rumunskem, a to až do roku 2009. Mezinárodní soudní dvůr tehdy vymezil územní hranice kontinentálního šelfu kolem Hadího ostrova, čímž Rumunsku připadlo téměř 80 procent sporného námořního území.