Více než 100 milionů lidí na celém světě prchá před válečnými konflikty. K překonání hrozivého milníku výrazně přispěla právě válka na Ukrajině. Je to podle Rady pro lidská práva Organizace spojených národů (OSN) vůbec poprvé, kdy násilí vyhnalo z domovů tak vysoký počet lidí.

Invaze Ruska na Ukrajinu by mohla způsobit roztříštěnost globální ekonomiky, varovala na svém blogu šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zrušení desítky let trvající integrace by podle ní znamenalo, že svět by se stal chudším a nebezpečnějším.

Ukrajinský soud poprvé od začátku války vynesl trest nad vojákem ruské armády. Jednadvacetiletý Vadim Šišimarin dostal za zabití neozbrojeného civilisty doživotní trest vězení.

Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů. „Šlo o atentát (na Putina) po linii představitelů Kavkazu, a to ne tak dávno. Nedostalo se to na veřejnost. Byl to naprosto nepovedený pokus, ale skutečně se to odehrálo. Přibližně před dvěma měsíci," řekl Budanov.

Online reportáž

Ukrajinští vojáci, kteří bránili ocelárny Azovstal v Mariupolu, budou v samozvané Doněcké lidové republice (DLR) postaveni před soud. Uvedl to dnes podle agentury Interfax šéf této separatistické proruské republiky Denis Pušilin. Ruské ministerstvo zahraničí následně nevyloučilo možnost výměny zajatců z Azovstalu za vlastní vojáky v ukrajinském zajetí, píše Interfax.

Polsko-ukrajinská spolupráce

Ukrajina a Polsko zavádí společné celní kontroly. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za revoluční krok v zajištění pořádku na hranicích. „Výrazně to urychlí celní procedury a odstraní většinu rizik korupce. Je to ale také začátek naší integrace do společného celního prostoru EU,“ řekl.

Kyjev také připravuje pro polské občany zákon, který jim umožní v případě nouze najít na ukrajinské půdě dočasný azyl a získat stejná práva a možnosti, jaké mají občané Ukrajiny. Jedná se o totožný zákon, který Polsko přijalo v reakci na příval ukrajinských uprchlíků. „Bude to správné gesto. Doufejme, že občané Polska takový zákon nikdy nebudou muset využít,“ řekl Zelenskyj.

V Polsku zatím zůstává zhruba 1,2 milionu z původních 3,5 milionu Ukrajinců, kteří do země uprchli před válkou. Podle viceprezidenta Polského rozvojového fondu Bartosze Marczuka se asi 1,4 milionu lidí vrátilo na Ukrajinu a další necelý milion odešel dále na západ. Zbývající uprchlíci jsou z drtivé většiny ženy (533 tisíc) a děti (525 tisíc).

Ukrajinští vojáci v Záporožské oblasti
Severně od Charkova jsme od okupantů osvobodili 24 osad, tvrdí Ukrajinci

Polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwová oznámila, že Polsko rozhodlo o ukončení dohody o dodávkách ruského plynu. Ministerstvo zahraničí má Rusku doručit nótu o přerušení dohody během pondělí. 

Zahraniční pomoc

Britský premiér Boris Johnson chce zajistit, aby Ukrajina mohla i nadále vyvážet zboží do celého světa. Británie podle něj také zdvojnásobí svou humanitární pomoc. Johnson také ve svém prohlášení odsoudil „opovrženíhodnout“ blokádu přístavu Oděsa.

Více pomoci chce Ukrajině poskytnout také Nový Zéland. Ministryně Jacinda Ardernová uvedla, že její země vyšle do Velké Británie 30 vojáků, kteří pomohou s výcvikem ukrajinských jednotek. Novozélandští vojáci budou v Evropě do konce července a pomáhat budou s výcvikem použití lehkého děla L-119. 

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z ruského trhu. Firma to podle médií dnes oznámila svým zaměstnancům. Následuje tak další západní podniky, které se tímto způsobem rozhodly zareagovat na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

Proruští separatisté dohlížejí na odchod civilistů z Rusy obléhaného Mariupolu
Hrůza jménem filtrace. Rusové brutálně třídí Ukrajince, podezřelí musí do tábora

Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, řekl dnes americký ministr obrany Lloyd Austin na tiskové konferenci po virtuálním setkání se zástupci spřízněných zemí, na němž se jednalo o další vojenské pomoci Ukrajině. Česká ministryně obrany Jana Černochová na dotaz ČTK přivítala oceňující slova svého amerického protějšku, podrobnosti o české vojenské pomoci určené Ukrajincům však neposkytla. Rovněž v minulosti české ministerstvo obrany nechtělo dodávky vojenského vybavení na Ukrajinu specifikovat. Zmínka o vrtulnících darovaných Ukrajincům Českem dnes zazněla poprvé.

Ukrajinský soud v pondělí vydal zatykač na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, který byl v nepřítomnosti obviněn z vlastizrady. Informovala o tom agentura Reuters.