Situace na východě Ukrajiny zůstává velmi vážná, na severu země se však ruské jednotky pomalu ale viditelně stahují. Řekl to v noci na dnešek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sever je podle něj po odchodu Rusů těžce zaminovaný, obyvatelé by proto měli s návratem do svých domovů počkat. V sobotu večer ukrajinské úřady oznámily, že Ukrajina má pod kontrolou celou Kyjevskou oblast.

Ruské rakety zasáhly v noci na dnešek infrastrukturní i jiné cíle ve středoukrajinských městech Poltava a Kremenčuk. Dosud není zřejmé, zda si vzdušné údery vyžádaly oběti. Rusko údajně také chystá nové vojenské údery v Donbase a Charkově, napsala agentura Reuters. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov pro běloruskou televizi uvedl, že Rusko také posílí své západní hranice, aby "nikoho nenapadlo na ně zaútočit".

Rusko uvedlo, že návrhy mírové smlouvy mezi Kyjevem a Moskvou pokročily dost na to, aby o nich mohli jednat přímo prezidenti obou zemí Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. Uvedl to dnes podle agentury Interfax-Ukrajina v televizi šéf ukrajinské vyjednávací delegace Davyd Arachamija. Rusko podle něj akceptuje ukrajinské postoje s výjimkou postoje k otázce Krymu.

Online reportáž

Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun). Jedná se o bezpilotní prostředky, naváděné střely, zařízení pro noční vidění, munici či opancéřovaná vozidla, informovala agentura Reuters.

Na sobotu je plánováno sedm humanitárních koridorů pro evakuaci lidí z obležených oblastí Ukrajiny, informovala místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Jedním z nich je umožnit evakuaci obleženého Mariupolu. V pátek se údajně za použití koridorů podařilo evakuovat 6 200 lidí, tři tisíce z toho ze zničeného Mariupolu. 

Město Buča na předměstí Kyjeva, ze kterého se při odchodu ze severu stáhli Rusové. Podle ukrajinských úřadů ve městě našli masový hrob se třemi stovkami těl.
Úřady: Ukrajinci ovládli Kyjevskou oblast. V Buči po odchodu Rusů našli 280 těl

Rusové podle ukrajinských úřadů od začátku války ostřelovali 274 místních nemocnic, kompletně jich údajně zničili třináct. V televizním projevu o tom informoval ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Při útocích údajně zahynulo šest zdravotnických pracovníků a dvacet jich bylo vážně zraněno, píše web The Kyiv Independent.

Bývalá žalobkyně pro válečné zločiny Carla del Ponteová podle agentury AFP vyzvala Mezinárodní trestní soud, aby vydal zatykač na Vladimira Putina. „Putin je válečný zločinec," řekla listu Le Temps a připustila, že zatykač nemusí nutně znamenat prezidentovo zatčení. „Kdyby zůstal v Rusku, nikdy by se neodehrálo. Ale nemohl by opustit zemi a byl by to silný signál, že má proti sobě mnoho zemí," dodala.

Čeští poslanci by se mohli příští týden opět zabývat předlohou o daňových úlevách při pomoci Ukrajině, která čelí déle než měsíc ruské invazi.

Papež František zvažuje, že navštíví Kyjev, kam byl ukrajinskými představiteli už dříve pozván. „Ano, je to možné,“ řekl novinářům v letadle cestou na Maltu. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedl.

Litva od začátku dubna přestala odebírat plyn z Ruska, oznámilo její ministerstvo energetiky na svých internetových stránkách. K tomuto kroku přistoupilo v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a s požadavkem Moskvy, aby odběratelé ze seznamu takzvaných "nikoliv přátelských zemí" platili za ruský plyn v rublech. Litva je první zemí Evropské unie, která ruský plyn přestala nakupovat. Resort energetiky této pobaltské země uvedl, že Litva svoji spotřebu této suroviny pokrývá z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ten funguje od roku 2014.

V sedmnácti ruských městech bylo dnes při protiválečných protestech zadrženo více než dvě stě lidí, informuje portál OWD-Info, který monitoruje politické represe v Rusku.