Na Ukrajině dnes pokračuje palba na Kyjev a Charkov, v noci začal útok na město Cherson, to je nyní podle reportérů na místě zcela obklíčeno ruskou armádou. Podobně je na tom i Mariupol, v němž ruská armáda vyzvala obyvatele, aby do zítřka opustili město dvěma koridory. Ve Ochtyrce nejspíše ruské dělostřelectvo zabilo sedmdesát ukrajinských vojáků, informoval o tom šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Dále podle serveru The Kyiv Independent hrozí útoky ve Vinnycji, Umani a v Čerkasy.

K hlavnímu městu se blíží 65kilometrový konvoj ruské armádyPostup ruské armády na Kyjev se ale v posledních 24 hodinách v podstatě zastavil, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený americký bezpečnostní činitel. Důvodem mohou být logistické problémy, kvůli kterým se některé jednotky potýkají mimo jiné s nedostatkem jídla. 

Podle ukrajinských médií na pomoc Rusku míří i běloruské jednotky. Prezident Alexandr Lukašenko dnes podle státní agentury BielTA uvedl, že se Bělorusko speciální operace na Ukrajině účastnit nebude. Není to prý potřeba. O několik minut později však mluvčí ukrajinského oddělení sil teroristické obrany Vitaly Kirilov informoval, že běloruští vojáci vstoupili na území Černihivské oblasti na Ukrajině.

Zničená radnice v ukrajinském Charkově po ostřelování ruskou armádou.
POSTUP BOJŮ: Charkovem otřásla masivní exploze. Rusové ostřelovali i operní sál

Lukašenko následně ohlásil posílení jižní hranice země s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami. Označil to za preventivní krok, Běloruská armáda podle Lukašenka zdvojnásobí svou vojenskou přítomnost na hranicích dobře vycvičenými mobilními jednotkami, které mají být schopné 'zmařit jakoukoliv provokaci' či vojenské akce proti jeho zemi

Ruská armáda bude ve 'speciální operaci' na Ukrajině pokračovat až do dosažení stanovených cílů, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury TASS. „Naší prioritou je chránit Rusko před vojenskou hrozbou, kterou představují západní státy, které se snaží využít ukrajinský národ v boji proti naší zemi," zdůvodnil Šojgu.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov řekl, že ukrajinské bezpečnostní složky zlikvidovaly elitní bojovníky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, kteří plánovali vraždu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po poledni promluvil v Evropském parlamentu. „Chceme, aby naše děti přežily. To je docela férové, ne? Včera zemřelo šestnáct dětí. Putin říká, že útočí na vojenské cíle. Copak děti sedí na tanku?" řekl a dodal: „Nikdo nás nezlomí. Jsme silní, překonáme každého. Jsme Ukrajinci a Evropa je ukrajinskou volbou," prohlásil prostřednictvím videopřenosu.

Online reportáž

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová poté odsoudila vojenskou agresi Ruska na Ukrajině a poděkovala Zelenskému za mimořádné hrdinství ukrajinského lidu. „Europarlament podpoří vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Přivedeme je k zodpovědnosti a totéž platí i pro Alexandra Lukašenka,“ dodala Metsolaová s odkazem na běloruského vládce.

„Evropská unie se bude muset vážně podívat na žádost Ukrajiny o členství v EU a reagovat na legitimní žádost Kyjeva,“ řekl dnes šéf Evropské rady Charles Michel.  

Evropský parlament dnes vyzval orgány Evropské unie, aby pracovaly na přiznání statusu kandidátské země Ukrajině a aby ji začlenily do jednotného unijního trhu. V usnesení přijatém výraznou většinou hlasů europoslanci rovněž požadují, aby EU rozšířila dosud přijaté sankce proti Rusku, které minulý týden zahájilo invazi na Ukrajinu. Ostře přitom odsoudili ruské počínání včetně prohlášení naznačujících možnost použití jaderných zbraní.

Bojkot Putinova režimu

Většina diplomatů v úterý opustila místnost, když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hovořil s Radou OSN pro lidská práva. Ukrajinská velvyslankyně Jevhenia Filipenko k hromadnému bojkotu řekla: „Velice vám děkuji za tento úžasný projev podpory Ukrajincům, kteří bojují za nezávislost."

Zástupce Ukrajiny při OSN Sergij Kyslycja, který na twitteru sdílel záznam události, k tomu dodal: „Poslechneme si vás až při Haagském tribunálu."

Zástupci Evropské unie se dohodli, že odstřihnou od mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank. Největší z nich - Sberbank - mezi nimi není. Odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom PJSC. Podle úředníků obeznámených s rozhodnutím budou odpojeny banky VTB Bank PJSC, Bank Rossiya, banka Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC a VEB.RF.

Ukrajina prohlásila, že jí Spojené státy slíbily další podporu proti Rusku. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby by měla mít formu jak dalších protiruských sankcí, tak i dodávek zbraní pro ukrajinskou armádu. Kuleba prohlásil, že Ukrajina usiluje o mír.

Zničený obrněnec u Kyjeva
Rusko ukázalo totální technologickou neschopnost, domnívá se expert

Australská vláda podle Kyiv Independent podpoří Ukrajinu vojenským vybavením a humanitární pomocí v celkové výši 105 milionů australských dolarů (1,7 miliardy korun). Dvě třetiny z částky budou vynaloženy na "smrtící a nesmrtící obranné vybavení", uvedl dnes australský premiér Scott Morrison.

Maďarská vláda nedovolí, aby přes území Maďarska byly dováženy zbraně na Ukrajinu. Do sousední země ani sama nebude vyvážet útočné zbraně. Podle konzervativního premiéra Viktora Orbána se tak děje s ohledem na maďarskou menšinu žijící na západní Ukrajině, jejíž bezpečnost by tím byla ohrožena.

Ruské sankce a ekonomika před kolapsem

Vlastník Nord Stream 2, firma Nord Stream 2 AG (sídlící ve Švýcarsku a ze 100 % vlastněná ruským Gazpromem) zvažuje podání návrhu na insolvenci. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na vlastní zdroje.

Británie je připravená dál zpřísnit sankce proti Rusku, řekl při pondělní návštěvě Polska premiér Boris Johnson. Šéf NATO vyzval Rusko, aby válku okamžitě ukončilo.

Obyčejní Rusové již podle BBC pociťují zásah západních sankcí zaměřených na jejich banky, což jim ztěžuje přístup k penězům. Lidé kvůli vysokým úrokovým sazbám například nemohou splácet hypotéky, přišli o platební metody a před bankomaty se tvoří dlouhé fronty.

Lidé stojí ve frontě před bankou VTB v Moskvě, aby si vybrali peníze z bankomatu.
Bez dolarů i rublů. Sankce zatím dopadají hlavně na obyčejné Rusy: Jsme zoufalí

Bitcoin od ruské invaze na Ukrajinu zpevnil zhruba o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří vkládají peníze do kryptoměn.

V Rusku bylo také během protiválečných demonstrací zadrženo už 6440 lidí. Podle agentury AFP YouTube zablokoval v Evropě kanály ruských médií RT a Sputnik.

Volodymyr Zelenskij řekl, že jednání s Ruskem, jejichž první kolo proběhlo v pondělí, Ukrajinu neuspokojuje. Poznamenal, že během jednání bylo na ukrajinském území prováděno ostřelování. „Ostřelování v Charkově rozhodně je válečný zločin. Mírové město, mírové osady, žádná vojenská zařízení,'' uvedl ukrajinský prezident.

Další kolo rusko-ukrajinských rozhovorů by se mělo konat ve středu 2. března, napsala ruská agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj z ruské strany.

Haag: Zločiny Ruska prověříme

Mezinárodní trestní soud v Haagu již zahájil vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině. „Existují obavy, že v zemi byly spáchány válečné zločiny i zločiny proti lidskosti," napsal v prohlášení prokurátor haagského tribunálu Karim Khan. Kyjev rozhodnutí vítá.

Také Rada OSN pro lidská práva bude v týdnu v Ženevě na žádost Kyjeva mimořádně jednat o situaci na Ukrajině. OSN zatím potvrdila, že při ruském útoku na Ukrajinu zahynulo přes 100 civilistů a přes 300 bylo zraněno. Podle ukrajinských úřadů je však obětí mnohem víc.

Zdroj: DeníkPodle velvyslance Ukrajiny při OSN Serhije Kyslycji nyní jeho země platí nejvyšší cenu za svobodu a bezpečnost na celém světě. „Pokud Ukrajina nepřežije, nepřežije mezinárodní mír. Pokud nepřežije Ukrajina, nepřežijí Spojené národy. Nedělejte si iluze. Pokud Ukrajina nepřežije, nemůžeme být překvapeni, když jako další selže demokracie," dodal.

Během pondělí překročilo hranice Ukrajiny na západě země téměř 108 tisíc lidí a téměř 15 tisíc vozidel. Za dobu konfliktu pak podle OSN Ukrajinu opustilo už více než 660 tisíc lidí prchajících před válkou.

Takto dnes například vypadalo nádraží v Kyjevě. Starší lidé, ženy, děti nebo invalidé se snaží nastoupit do zcela plné soupravy jedoucí z města. Obávají se, že může být poslední šancí na útěk z obléhaného Kyjeva, popisuje Guardian.

Pozastavení ekonomiky na Ukrajině ovlivňuje i Česko. Škoda Auto kvůli ruské invazi musí od tohoto týdne omezit výrobu, potýká se s kritickým nedostatkem dílů od ukrajinských dodavatelů.