V Kyjevě úlomky sestřelených raket zasáhly v jihovýchodní části města dva rodinné domy a v jiné čtvrti dětské hřiště, uvedla na sociální síti Telegram správa města. Starosta Kličko v očekávání výpadků proudu vyzval obyvatele Kyjeva, aby si nabili telefony a udělali si zásoby vody. Posléze radnice sdělila, že kvůli nutným energetickým opatřením souvisejícím s leteckým poplachem se v Kyjevě ocitlo 40 procent odběratelů bez proudu. Nad Kyjevem protivzdušná obrana sestřelila všech 16 raket, které ho ohrožovaly, doplnila správa.

Rusko podniká podobné masivní útoky na Ukrajinu a její kritickou infrastrukturu od října každý týden, a dál tak připravuje její obyvatele o světlo a teplo v době, kdy teploty klesají pod bod mrazu. "Nevíme, jak dlouho válka potrvá. Je to těžké, když se každý den musíte strachovat a odložit všechno ve svém životě," řekla dnes agentuře AP Anastasija, zdravotnice, která se přišla ukrýt do stanice metra v centru Kyjeva.

Protivzdušný obranný systém S-400 na snímku z Běloruska, 10. února 2022
Bělorusko sestřelili ukrajinskou střelu, oznámil Minsk. Země incident vyšetřuje

V Oděse na jihu země zasáhly úlomky rakety obytný dům, informoval server Ukrajinska pravda, incident ale nikomu nezpůsobil újmu na zdraví. Nad Oděskou oblastí podle serveru ukrajinské vzdušné síly zničily 21 raket, při ruských náletech ale i tak utrpěla energetická infrastruktura. V regionu jsou nyní havarijní odstávky proudu.

V Charkově na východě Ukrajiny ruské střely podle šéfa tamní oblastní správy Oleha Syněhubova zasáhly dvě čtvrti. Informace o případných obětech nebo raněných z místa zatím nejsou. Ve městě zastavilo provoz metro.

Nad ránem se ozvaly sirény varující před vzdušnými útoky jak v Kyjevě, tak v jižních oblastech kolem Chersonu a Mykolajiva a v západní oblasti Žytomyru. Do osmé hodiny místního času (sedmé hodiny SEČ) byl podle grafiky zveřejněné agenturou Unian letecký poplach rozšířen na celou Ukrajinu.

„V hlavním městě byl vyhlášen poplach! Prosím, běžte do krytů!“ napsalo vojenské velení v Kyjevě na sociální síti telegram. Informace o tom, jaké škody mohl výbuch způsobit, zatím nejsou k dispozici.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov míní, že se situace na Ukrajině dostala do slepé uličky. Zopakoval tak v zásadě stejné tvrzení, jako v uplynulém dni americký Institut pro studium války (ISW) ohledně situace v Bachmutu, rozšířil ho ale na celou zemi.

Podle šéfa rozvědky jsou boje na Ukrajině v patové situaci a ani Ukrajina ani Rusko nejsou schopné učinit podstatný pokrok. „Situace prostě uvázla, neposouvá se,“ řekl Budanov. Dodal, že Rusko je ve slepé uličce, ale Ukrajina ho „nemůže kompletně porazit ve všech směrech“, zatímco čeká na nové zbraně.