Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Ozbrojené síly Ukrajiny a další bezpečnostní složky odtlačují ruské jednotky dál od Kyjeva. „Dnes máme dobré zprávy. Naši obránci postupují v oblasti Kyjeva. Znovu získávají kontrolu nad územím. Irpiň byl osvobozen,“ oznámil Zelenskyj ve večerní videozprávě.

Boje u Kyjeva nicméně pokračují, Rusové drží sever Kyjevské oblasti pod svou kontrolou a mají nadále k dispozici zdroje a síly, uvedl Zelenskyj. Podle něj se nyní okupanti snaží přeskupit zničené jednotky. Situace zůstává velmi obtížná také v Černihivě, Sumách, Charkově, Donbasu a na jihu Ukrajiny, dodal.

Podle Pentagonu se ruské jednotky aktuálně nacházejí 15 až 20 kilometrů od centra Kyjeva severozápadně a 55 kilometrů od centra na východ.

Ukrajinci se nadále ruské armádě brání na východě, jihovýchodě a severovýchodě země, informuje Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny. Armáda údajně také nadále udržuje kruhovou obranu Mariupolu a omezuje postup nepřítele v Černihivu. „Nepřítel je oslabený, dezorientovaný, jeho velká část je odříznuta od logistiky a základních sil," uvedli zástupci štábu.

Útoky na sklady paliv

Ukrajinský generální štáb ve své nejnovější zprávě také uvádí, že ruské síly pokračují v raketových úderech na obytné čtvrti a zaměřují se nově na sklady pohonných hmot. Chtějí tak podle něj zkomplikovat logistiku a vytvořit podmínky pro humanitární krizi.

V pondělí večer okupanti podle ukrajinských úřadů znovu zahájili raketový úder na ropný sklad v oblasti Rivne. Hasičům se ani po celonočním boji nepodařilo oheň v areálu uhasit. Chemická a radiační situace je nicméně podle šéfa krajské vojenské správy Vitalije Kovala v normě. „Nepřátelská střela zasáhla sklad ropy. Zasahuje 52 záchranářů a 16 jednotek techniky, na místě jsou také dva hasičské vlaky s vodou. Chemické a radiační pozadí je v normě, zdraví občanů není ohroženo," ujistil Koval podle agentury Interfax.

Také podle šéfky českého úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové zůstává aktuální radiační situace na Ukrajině normální.

Ukrajinci podle televize Nexta včera ostřelovali město Ljubotyn v Charkovské oblasti. Jeden člověk zemřel a několik jich bylo zraněno. Následky útoku mají ukazovat fotografie z místa.

Ruská propaganda podle americké CNN tvrdí, že město Melitopol už 'není ukrajinské'. Podle záběrů z místa Rusové ve městě popsali ukrajinskou vlajku, která dříve vlála nad náměstím, písmeny Z a V. Rusové Melitopol okupují už od prvních dnů invaze na Ukrajinu, na post starosty už dříve dosadili spolupracující političku.

Ukrajinci hovoří o tom, že se jim podařilo za poslední den sestřelit sedmnáct letících cílů: sedm letadel, čtyři drony, tři vrtulníky a dvě rakety s plochou dráhou letu.

Ruské rakety zasáhly cíl u města Nikopol v Dněpropetrovské oblasti, píše server The Kyiv Independent. Podle úřadů na místě nejsou oběti. Město se však nachází v těsné blízkosti Záporožské jaderné elektrárny.

V severoukrajinském Černihivu si ruské ostřelování a bombardování dosud údajně vyžádalo asi 400 zabitých. Dnes to v televizi uvedl starosta Vladyslav Atrošenko.

Ukrajinské úřady mají důkazy, že ruské síly použily kazetové bomby na jihu Ukrajiny, uvedla ukrajinská generální prokurátorka Venediktovová.

Raketový útok v Mykolajivu

Ruské síly dnes zasáhly administrativní budovu oblastní správy města Mykolajiv. Většina zaměstnanců se dostala ven včas. Záchranáři nicméně stále pátrají po osmi civilistech a třech vojácích, kteří se zřejmě nacházejí pod troskami, uvedl podle The Kyiv Independent šéf místní správy Vitalij Kim. 

Podle nejnovějších údajů při útoku v Mykolajivu zemřeli nejméně tři lidé, dalších 22 bylo zraněno. Informovala o tom pohotovostní služba Ukrajiny. Na místě stále probíhají pátrací a záchranné práce.

Aktuální priorita? Dobýt Donbas

Ukrajinské síly podle generálního štábu během posledních 24 hodin odrazily v Donbasu sedm ruských útoků, aktuálně drží obranu a místy podnikají protiútoky. Zničily také dvanáct ruských tanků a deset bojových vozidel pěchoty. Informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Nedávné manévry ruské armády na východě Ukrajiny naznačují, že dobytí Donbasu se pro ruské velení stalo prioritou, uvádí BBC s odvoláním na americký Pentagon. Podle Američanů se ruské jednotky minulý víkend přesunuly pět kilometrů směrem k území jihovýchodně od Izia.

Podle americké armády chtějí Rusové odříznout obránce Ukrajiny v této oblasti a zabránit jim v přesunu do jiných částí země. Pentagon se domnívá, že to může znamenat snahu o získání budoucí vyjednávací výhody při jednání s obránci. Celková změna strategie zřejmě souvisí i s faktem, že Rusko má k dobytí Kyjeva stále velmi daleko.

Ruští vojáci na Ukrajině
Při invazi padlo i několik hlav ruských generálů, tvrdí Ukrajina. Uvedla jména

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko použije jaderné zbraně jen v případě ohrožení vlastní existence. Operace na Ukrajině, ať už bude mít jakýkoliv výsledek, podle něj důvodem k jejich použití není, řekl americké veřejnoprávní stanici PBS.

Ruské jednotky se v souladu s výsledky úterních mírových jednání začaly stahovat od Kyjeva a Černihivu. Potvrdily to jak ukrajinské úřady, tak také zpravodajské služby Spojených států amerických. Jednotky se ale nestahují z boje, pouze se podle Američanů přesouvají na východ Ukrajiny.

Civilní oběti

Od začátku ruské invaze zahynulo podle úřadu komisaře OSN pro lidská práva na Ukrajině 1179 civilistů a dalších 1860 bylo zraněno. Úřad ale upozorňuje, že čísla budou s největší pravděpodobností daleko vyšší.