Starosta Kyjeva Vitalij Kličko varoval obyvatele, kteří z města uprchli před ruským ostřelováním a boji, aby se zatím nevraceli. „V některých městech okolo Kyjeva pravděpodobně Rusové položili miny, navíc tam může být velké množství nevybuchlé munice,“ upozornil. Navzdory stažení ruských jednotek od Kyjeva tak v oblasti podle Klička zatím není bezpečno.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Podřezávali jim krky, ženy byly znásilňovány před očima svých dětí. A to jen proto, že neodpověděli tak, jak měli,“ popsal dění v Buče. V nočním projevu k Ukrajincům Zelenskyj uvedl, že je v zájmu Kyjeva aby byly události v Buče otevřeně a transparentně prošetřeny. 

Online reportáž

Zelenskyj ve svém nočním projevu uvedl, že ruské jednotky v Buče mučily a zabily více než 300 civilistů. „Je pravděpodobné, že seznam obětí bude mnohem delší, až se nám podaří prohledat celé město. A to mluvíme o jednom jediném městě,“ řekl.

„Máme informace o tom, že počty obětí okupantů mohou být ještě vyšší v Borodjance a dalších osvobozených městech. V řadě vesnic v osvobozených částech Kyjevské, Černihivské a Sumské oblasti prováděli okupanti věci, které místní nezažili ani během nacistické okupace před 80 lety,“ prohlásil ukrajinský prezident.

I přes teror v Buče musí podle Zelenského Ukrajina dát jednat s Ruskem. „Považujeme to za genocidu a jsme toho názoru, že (Rusové) musejí být za to všechno potrestáni. Ale i když máme tento postoj, musíme hledat možnosti setkání,“ řekl podle RBK Ukrajina Zelenskyj. Zdůraznil, že hlavní otázka podle něj je, nakolik tvrdě budou ukrajinští zástupci hájit svoji pozici u jednacího stolu, a podotkl, že mluvit právě o Buče s ruskou stranou bude složité. Moskva odmítla, že by za zabíjením civilistů v obcích v okolí Kyjeva stáli ruští vojáci.

Nedávný pokus o pomoc obléhanému Mariupolu byl neúspěšný. Navzdory tomu, že ruská strana přislíbila otevření humanitárního koridoru, se konvoj s pomocí do města nedostal. „Okupanti zastavili představitele Mezinárodní komise Červeného kříže v Manhuši. Propustili je den po jednáních a poslal zpátky do Záporoží,“ uvedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

Podle Organizace spojených národů uprchlo z Ukrajiny před válkou 3,9 milionu lidí. Dalších zhruba 6,5 milionu Ukrajinců vyhnala válka z domovů.

Reakce západu

Americký prezident Joe Biden označil v reakci na události v Buče ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. Spojené státy tento týden uvalí na Rusko další ekonomické sankce, potvrdil Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navštíví Kyjev. Do hlavního města Ukrajiny odcestuje ještě tento týden. 

Itálie, Španělsko, Dánsko a Švédsko oznámily, že vypovědí celkem přes 70 ruských diplomatů. Důvodem je podle nich ohrožení národní bezpečnosti a fakt, že ruští diplomaté prováděli výzvědnou činnost. Slovinsko nařídilo Rusku snížit počet pracovníků velvyslanectví v Lublani na úroveň slovinské mise v Moskvě, odejít by tak mělo 33 lidí.

Ukrajinští vojáci po osvobození města Buča, před nimi mrtvý na silnici.
Děsivé svědectví z Buči. Všude byla mrtvá těla, některá rozjetá tanky

Evropská komise navrhla pátý balík sankcí proti Rusku, který počítá se zákazem dovozu ruského uhlí do Evropské unie. Cílem je také znemožnit lodním a silničním dopravcům z Ruska využívat přístavy a silnice v EU či dále omezit export důležitých produktů, z nichž má ruský režim značné příjmy. O návrhu budou ve středu jednat zástupci členských zemí a pokud jej schválí, sankce by měly začít platit ještě tento týden.

Novou sadu opatření oznámila také australská vláda. Austrálie omezí vývoz šperků, vína, vozidel, kůže a luxusního zboží do Ruska.

Zdroj: DeníkNěmecký prezident Frank-Walter Steinmeier, dřívější hlasitý podporovatel zapojení Ruska do evropských záležitostí, vyjádřil lítost nad svými dřívějšími postoji. Dlouholetou podporu projektu plynovodu Nord Stream 2 odznačil za očividnou chybu. „Drželi jsme se cesty, ve kterou Rusko dávno nevěřilo a od které nás ostatní partneři zrazovali,“ řekl. „Nevěřil jsem, že by Vladimir Putin dovolil kompletní ekonomické, politické a morální zničení své země, aby ukojil své šílenství po moci. V tom jsem se, stejně jako ostatní, spletl.“

Mezi firmy, které v reakci na válku ukončily svou činnost v Rusku a Bělorusku, se zařadila společnost Airbnb. Cestovatelé na území těchto dvou zemí si tak prostřednictvím aplikace Airbnb nebudou moci zajistit ubytování. Společnost svůj záměr oznámila již 3. března, umožnila ale dokončení rezervací na další měsíc.