Boje v noci pokračovaly na velké části ukrajinského území. Pod palbou se ocitl Kyjev, kde ruské rakety údajně zasáhly úložiště radioaktivního odpadu. Těžké boje jsou hlášeny z Chersonu, Charkova nebo Luhanské oblasti. 

Kyjevem se v sobotu večer a v noci na dnešek opakovaně rozléhal zvuk sirén. Podle deníku The New York Times před 01:00 (půlnoc SEČ) městem otřásly dva velké výbuchy. Výbuch byl podle stanice CNN slyšet ze západní části města. Při bojích na západě Kyjeva v sobotu večer zahynul šestiletý chlapec, uvedla CNN. Dalších několik ukrajinských civilistů utrpělo zranění.

Online reportáž

Ruským vojákům se podařilo proniknout do ukrajinského města Charkov. Na sociálních sítích o tom ráno informoval poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko, kterého citovala agentura Reuters. Podle ukrajinské agentury Unian se ve městě odehrávají pouliční boje. V neděli odpoledne už ale úřady informovaly, že ukrajinští vojáci získali kontrolu nad městem zpět.

Ruští vojáci také v mnoha městech rabují obchody. Záběry z bezpečnostních kamer jsou z Charkova:

V Luhanské oblasti na východě země byly hlášeny těžké boje. Tyto informace však nebylo možné nezávisle ověřit, uvedla DPA. Podle agentury Reuters Ruskem podporovaní separatisté v Luhansku oznámili, že ve městě Roveňky byl ukrajinskou raketou vyhozen do vzduchu ropný terminál.

Situace v ukrajinském městě Užhorod nedaleko hranic se Slovenskem
EXKLUZIVNĚ: Ukrajinské ženy a děti odjíždí. Muži se ale hlásí do armády a bojují

Do Běloruska přijela ruská delegace, jejím cílem je jednání s ukrajinskou stranou. „V souladu s dohodou přijela do Běloruska ruská delegace složená ze zástupců ministerstva zahraničí, ministerstva obrany a dalších rezortů včetně prezidentské administrativy. Jsme připraveni začít jednat ve městě Homel,“ citovala agentura Ria Novosti mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že k jednání může dojít ve Varšavě, Budapešti či Istanbulu, ale nikoli v samotném Bělorusku. Další možností byla také Bratislava, což je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové možnost, kterou si dokáže představit. Později se objevily informace, že Ukrajina souhlasí s vyjednáváním na hranici s Běloruskem.

Zelenskyj také dnes informoval, že na Rusko podal žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu. Očekává, že soud by mohl začít příští týden.

Lidé prchající z Ukrajiny přicházejí na Slovensko přes hraniční přechod Ubla (Ubľa), 25. února 2022. Slovensko uvedlo, že po ruské vojenské operaci na Ukrajině vpustí do země prchající Ukrajince.
Kruté zprávy z Ukrajiny: Umírají děti, šokoval útok na nemocnici i vražda dívky

Ukrajinská společnost Ukravtodor, která má na starosti výstavbu a údržbu silnic, uvedla, že odstraňuje všechny dopravní značky, které by mohly být použity ruskými silami při hledání cesty. „Nepřítel má špatnou komunikaci, nemůže se orientovat v terénu,“ uvedla firma na facebooku. „Pomůžeme jim dostat se přímo do pekla,“ dodala. Firma také zveřejnila upravenou fotografii standardní dopravní značky, na níž byly směrovky do okolních měst nahrazeny nadávkami.

Společnost Google začala bránit ruským médiím financovaným státem, aby získávaly prostředky z reklam umisťovaných na jejich webových stránkách, v aplikacích a na platformě YouTube, uvedla agentura Reuters s odkazem na vyjádření internetové firmy. Rozhodnutí se vztahuje mimo jiné na ruskou televizi RT (Russia Today). 

Hackerská skupina Anonymous vyřadila z provozu webové stránky čečenské vlády. Trestá tak Čečence za to, že vyslali své obávané jednotky na Ukrajinu - na pomoc Vladimiru Putinovi. 

Desítky ruských humanitárních organizací vyzvaly v otevřeném dopise prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil válku. „Válka je humanitární katastrofa vedoucí k bolesti a utrpení,“ píší.

Běloruské referendum o dodatku ústavy, který by mimo jiné umožnil rozmístění jaderných zbraní na území státu, se změnilo v demonstraci proti válce. Proti demonstrantům zasahují policisté.

Turecko se rozhodlo implementovat části mezinárodního paktu, uzavře průlivy a omezí tak tranzit ruských válečných lodí ze Středozemního do Černého moře.

Ruský diplomat Oleg Anisimov se na klimatické konferenci OSN nečekaně omluvil za invazi na Ukrajinu. „Dovolte mi abych se omluvil jménem všech Rusů, kteří nebyli schopni konfliktu zabránit,“ řekl.

Státy EU se shodly na nových sankcích proti Rusku. Zakážou přelety ruských letadel či přístup bank k mezinárodním platbám, potrestají oligarchy. Země EU také podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella pošlou ukrajiné bojové stíhačky.