V pondělí ráno bylo zahájeno další kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů. Mychajl Podoljak, který je součástí vyjednávacího týmu, na sociálních sítích zdůraznil, že ukrajinská pozice v jednání se po bezmála třech týdnech bojů nemění. Ukrajinská delegace bude podle něj žádat příměří, okamžité stažení ruských vojsk a bezpečnostní záruky.

Výsledek však jednání nepřineslo. Ukrajina a Rusko se dohodly na „technické přestávce“ během které si podle ukrajinského vyjednavače Mykajlo Podoliaka obě strany musí vyjasnit některé definice. Jednání budou pokračovat v úterý.

Diplomatické úsilí s cílem ukončit válku na Ukrajině pokračuje na mnoha frontách - dnes mají mimo jiné jednat vysoce postavení američtí představitelé se svými evropskými a čínskými protějšky.

Online reportáž

Ukrajině se v neděli podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené jaderné elektrárny v Černobylu. Ruské jednotky však elektrické vedení znovu poškodily, znovu se jej tak pokusí dát do pořáadku pracovníci ukrajinského energetického podniku Ukrenerho, píše agentura Unian. 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ostře kritizoval Německo za jeho dlouholetou spolupráci s Ruskem. „Mrzí mě, že to musím říct: Opravdu jste přispěli k posilování aktuální moci Ruska… A doufáme, že podle toho také učiníte dost pro zastavení ruské válečné mašinerie,“ prohlásil šéf ukrajinské diplomacie v televizi ARD.

Kuleba vyjádřil i pochopení pro to, že změna politiky v Německu není jednoduchá, neboť sázelo na dialog. „Ale teď vidíme pravou tvář Ruska. Zastavte (ruského prezidenta Vladimira) Putina, protože Ukrajina pro něj není posledním cílem. Věřte mi,“ apeloval. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak v nejnovějším videu znovu vyzval NATO ke zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou. „Pokud neuzavřete naše nebe, je jen otázkou času, kdy budou ruské rakety dopadat na vaše území, na území NATO,“ upozornil ve videu Zelenskyj. 

Zelenskyj měl také v pondělí v 16:00 pronést prostřednictvím videohovoru projev na jednání Rady Evropy. Ten ale nakonec zrušil. Jako důvod uvedl blíže neupřesněné „naléhavé a nepředvídatelné okolnosti“. Zelenského nahradil premiér Ukrajiny Denys Šmyhal.

Mluvčí Kremlu obvinil představitele Spojených států a Evropské unie, že svými provokativními stanovisky podněcují Rusko, aby vzalo útokem velká města na Ukrajině. Číní tak podle mluvčího proto, aby pak na Rusko svalovali vinu za smrt mírumilovných civilistů, napsala agentura TASS.

Americký miliardář Elon Musk dnes na twitteru vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k souboji jeden na jednoho. Bojovat mají o Ukrajinu. „Tímto vyzývám Vladimira Putina k duelu. Sázkou je Ukrajina,“ napsal směsicí angličtiny, ukrajinštiny a ruštiny Musk, který poté v komentářích ujišťoval, že svou výzvu myslí vážně.

Dívka odjíždějící vlakem z města Irpiň u pomalovaného okna.
Smutný pohled: Válka se promítá i do kreseb dětí, místo zvířat kreslí tanky

Zdroj: DeníkRusko již za nasazení na Ukrajině vyznamenalo několik vojáků. Náměstek ministra obrany Gennadij Šidko ve vojenské nemocnici v moskevském regionu udělil řády a medaile 11 vojákům za odvahu, informovala agentura TASS v noci na pondělí.

Zraněné ukrajinské vojáky v kyjevské nemocnici v neděli osobně navštívil a ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Z ukrajinských konfliktních zón bylo dosud evakuováno více než 140 tisíc civilistů, oznámila vicepremiérka Iryna Vereščuková. Do obléhaného Mariupolu na jihovýchodě země se však humanitární konvoj zatím nedostal. „Kolona zůstala v Berďansku a zítra se opět pokusí dostat do Mariupolu,“ uvedla Vereščuková v neděli večer. 

Ukrajina dnes plánuje evakuaci civilistů z obléhaných či ostřelovaných měst deseti humanitárními koridory, oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Záchrana obyvatelstva se týká i měst kolem Kyjeva, kde podle tamní správy evakuace úspěšně pokračuje již pátý den, napsala agentura Reuters.

Česká republika udělila více než 150 tisíc speciálních víz, která jsou určena pro lidi zasažené ruskou invazí na Ukrajinu. Za neděli jich bylo vydáno 7513. Cizinecké policii a v asistenčních centrech se v neděli nahlásilo 3491 lidí, celkem se jich zaregistrovalo téměř 85 tisíc. Údaje zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru.

EU dnes dál zvýšila ekonomický tlak na Moskvu přijetím čtvrtého balíku sankcí. Kromě zákazu vývozu luxusního zboží či komponent pro elektroniku a dovozu ruské oceli přibude na sankční seznam také desítka oligarchů včetně majitele londýnského fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče.

Situace v Rusku 

Rusko zablokovalo Instagram. Tento krok zdůvodnilo šířením nenávistných projevů vůči Rusům. Stránky jsou v současnosti nedostupné a aplikaci nejde obnovit, všímá si agentura AFP. Cenzurní úřad Roskomnadzor podle agentury TASS platformu zanesl do registru zakázaných stránek a o blokaci informoval prostřednictvím newsletteru.

Ukrajinci prchající před válkou. S uprchlíky na polsko-ukrajinských hranicích strávil čtyřiadvacet hodin reportér Patrik Kaizr
Strýček, nebo pašerák? Děti prchající z Ukrajiny jsou terčem obchodníků s lidmi

Ruské ministerstvo financí schválilo dočasný postup pro splácení dluhu v cizí měně, ale varovalo, že platby budou prováděné v rublech, pokud sankce zabrání bankám hradit dluhy v jejich původní měně. Ministr financí Anton Siluanov současně popřel, že by Rusko nebylo schopno plnit své dluhové závazky.

Vysílání ruské státní televize Rossija 1 narušila v pondělí demonstrantka s protiválečným transparentem. „NE VÁLCE. Zastavte válku. Nevěřte propagandě, vykládají vám lži,“ píše se na ceduli. Ještě před svým činem natočila video ve kterém dala najevo, že si uvědomuje následky, které bude její krok mít.