Nad celou zemí se dnes po poledni rozezněl protiletecký poplach. Exploze hlásily Oděská a Mykolajivská oblast na jihu Ukrajiny, Záporožská a Dněpropetrovská oblast na jihovýchodě i západoukrajinská Lvovská a Vinnycká oblast. Výbuchy zaznamenali také obyvatelé Poltavské oblasti, podle tamního gubernátora Dmytra Lunina ale zafungovala obrana v Kremenčuku.

Mezi třemi mrtvými v Kyjevě podle starosty Klička také 17letá dívka. Dalších 11 obyvatel hlavního města utrpělo zranění. Kličko také uvedl, že útoky ve městě zasáhly infrastrukturní objekt a že celý Kyjev bez dodávek vody a v některých čtvrtích není elektřina. Policejní šéf Andrij Něbytov na telegramu zveřejnil fotografie a video škod, které podle něj ruský raketový útok v Kyjevské oblasti napáchal.

Dětská hračka na troskách domu zničeného ruským bombardováním ve městě Borodjanka na snímku z 5. dubna 2022
Ruské ostřelování zasáhlo porodnici. Zahynul novorozenec, tvrdí Ukrajina

Další tři lidé zemřeli při ruských úderech ve městě Vyšhorod v Kyjevské oblasti, kde byl taktéž zasažen obytný dům, oznámil šéf ukrajinské policie Klimenko.

Lvov na západě Ukrajiny hlásil výpadky proudu. „Celé město je bez světla. Čekáme na další informace od energetických expertů. Mohou být přerušeny dodávky vody,“ uvedl starosta Lvova Andrij Sadovyj na svém telegramovém účtu a vyzval obyvatele města, aby zůstali v krytech.

Velké množství raket 

Rusko zaútočilo na Ukrajinu 70 střelami s plochou dráhou letu a drony, uvedly ukrajinské vzdušné síly s tím, že ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 51 těchto raket a pět dronů. Konkrétně Rusko podle Kyjeva použilo střely Ch-101, Ch-555 a Kalibr.

„Mnoho raket. Z jihu i z východu. Protivzdušná obrana funguje,“ sdělil předtím na telegramu šéf Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Rusko podle něj využilo nejméně devět bombardérů Tu-95.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak upozornil, že Moskva údery zahájila krátce poté, co Evropský parlament schválil rezoluci označující Rusko za stát podporující terorismus.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel 14. listopadu 2022 do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. Na snímku Zelenskyj (uprostřed vpravo) vyznamenává vojáky
Obavy z přicházející zimy. Ukrajina plánuje dobrovolnou evakuaci některých měst

Rusko letos 24. února zahájilo invazi na Ukrajinu. V posledních týdnech začala Moskva, kterou postihly neúspěchy na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu.

Zatím nejrozsáhlejší útok Moskva provedla podle ukrajinských úřadů v úterý 15. listopadu odpoledne, kdy bylo zasaženo na 15 energetických zařízení.