Nešťastnou matku dítěte Marinu a jejího přítele Fedora zachytili při jejich chvatné cestě do nemocnice s těžce zraněným dítětem v náručí novináři a fotografie i video otřeseného páru se brzy rozletěly po sociálních sítích.

Lékaři se pokusili malého Kirilla zachránit nepřímou masáží srdce a kyslíkovou maskou, ale jejich úsilí nepomáhalo. Pokusili se proto srdce "nahodit" ještě defibrilátorem, ale i tento pokus byl marný. 

V reportáži, již o tomto případu zveřejnila zpravodajská společnost Sky News, byl zmíněn i lékař, který si v nastalé bezmoci sedl na bobek na kraj sálu a snažil se s pohledem do země zpracovat v myšlenkách to, čeho byl právě svědkem.

Zaměstnanci a novináři vyčkávají válečné uprchlíky, 5. března 2022 v Přemyšl (Polsko). Ilustrační foto.
Těžce nemocné děti zachraňuje z Ukrajiny speciální vlak. Cestu nemusejí přežít

Doprovodné video zachycuje zoufalou Marinu, plakající v náručí svého přítele, jež bez ustání opakuje otázku proč. 

Mladý pár se pak musel ještě rozloučit se svým dítětem, zakrytým dekou. Matka ji rozbalila, aby se tváře svého mrtvého synka lehce dotkla a políbila ji, než ji opětovně zakryla.

Práce v krutých podmínkách za nepřetržitého nebezpečí

Podle zaměstnanců nemocnice jsou podmínky pro jejich práci krajně neutěšené a ruský útok na obklíčené město nadále pokračuje.

"Pracujeme dál bez ohledu na počasí, i když nemáme elektřinu ani teplo. Už jsme v práci více než týden bez přestávky," sdělil Sky News lékař Jevgenij Dubrov. Kromě zraněných obyvatel přijímají do nemocnice k ošetření také lidi ze služeb.

Novorozená dvojčata narozená v krytu v Kyjevě.
Bombový kryt, sklep i metro. Jak se na Ukrajině za dunění války rodí děti

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že se s ukrajinskými silami dohodlo na evakuačních trasách pro Mariupol a pro východoukrajinské město Volnovacha. Podle pozdějšího vyjádření ukrajinských představitelů však v obou oblastech navzdory dohodě pokračovalo ostřelování, a plánovaná evakuace civilistů tak musela být odvolána.

Bezmocný lékař nadává Putinovi

Záběry zdrcené Mariny a jejího přítele nejsou bohužel zdaleka jedinými obrazy současné kruté války na Ukrajině, a zpravodajské štáby přinášejí neustále další a další.

Rádio Svobodná Evropa zveřejnilo 28. února video, na němž se ukrajinští lékaři v Mariupolu pokoušejí marně zachránit šestiletou holčičku, jež byla stejně jako Kirill těžce zraněna při ruském útoku na přístav.

Upozornění: Video obsahuje dramatické záběry:

Zdroj: Youtube

Lékař, který dívce nasadil kyslíkovou masku, se v jednu chvíli neudrží a začne ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ostře nadávat. "Vyřiďte to tomu bastardovi Putinovi! Ukažte mu tyhle oči, tohle dítě a plačící doktory!"

Podle Rádia Svobodná Evropa bohužel ani tento příběh neskončil šťastně a holčička přes vynaložené lékařské úsilí zemřela.