Spojené státy odhadují, že 90 procent Wagnerovců zabitých na Ukrajině od prosince byli odsouzenci, řekl novinářům na pravidelném brífinku bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby.

Polovina z celkového počtu padlých byla zabita od poloviny prosince, kdy zintenzivnily boje o východoukrajinské město Bachmut, uvedl zástupce Národní bezpečnostní rady s odvoláním na nově odtajněné zpravodajské informace.

Dva ruští vojáci hlídkují v administrativní oblasti Chersonvodokanal v Chersonu za ruské okupace, květen 2022.
Šokující svědectví: Zběhlý velitel Wagnerovců promluvil o brutalitě této skupiny

Kirby řekl, že Wagnerovci v Bachmutu a kolem něj v posledních dnech zaznamenali postupné zisky, ale po mnoha měsících a za „zničující cenu, která není udržitelná“. „Je možné, že nakonec budou v Bachmutu úspěšní, ale nebude to pro ně mít žádný skutečný význam, protože to nemá žádný skutečný strategický význam,“ řekl Kirby a dodal, že ukrajinské síly na Donbasu udržují silné obranné linie.

Kirby řekl, že Wagnerova skupina nadále výrazně spoléhá na vězně, kteří byli posláni do války bez výcviku a vybavení, ačkoli zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin nedávno tvrdil, že přestal do bojů na Ukrajině nabírat vězně.