„Naši vojáci důstojně plnili svou vojenskou povinnost, dělali vše pro to, aby zničili nejlepší ruské vojenské jednotky, způsobili nepříteli značné ztráty na živé síle i technice,“ napsal také a vyjádřil přesvědčení, že se ukrajinské jednotky vrátí do tohoto města, které mělo před válkou kolem 32 tisíc obyvatel.

Ukrajinští vojáci kritizovali děravý plán velení:

Ruská armáda dělá starosti ukrajinským vojákům ve městě Avdijivka. Ilustrační foto
V Avdijivce zuří boje. Ukrajinští vojáci mluví o pohromě, kritizují děravý plán

Už v pátek velitel uskupení ukrajinských sil generál Oleksandr Tarnavskyj informoval o tom, že se ukrajinští vojáci stáhli z opevněné pozice na jihovýchodě Avdijivky. To spolu s dalšími zprávami z místa podle deníku Ukrajinska pravda ukazovalo, že se ukrajinské jednotky po měsících bojů stahují postupně z celého města, které je prakticky kompletně zničené.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace uvedl, že ukrajinské stažení z Avdijivky se odehrálo „relativně kontrolovaně“. Poukazuje na skutečnost, že ukrajinská armáda pro účely tohoto složitého manévru povolala do oblasti posily. Američtí analytici zároveň upozorňují na zprávy ruských vojenských blogerů, že stahování ukrajinských vojáků, kterým v Avdijivce hrozilo obklíčení, je „čím dál chaotičtější“ a doprovází ho zvýšené ztráty. Náznaky toho však ISW nepozoruje. Ruským silám bude podle ISW zřejmě činit potíže pokračovat v postupu z Avdijivky směrem na západ, kde mají Ukrajinci připravené náhradní obranné pozice.

Někteří Ukrajinci padli do zajetí

Generál Oleksandr Tarnavskyj, velitel ukrajinské armády v oblasti, dnes připustil, že někteří vojáci při stahování z Avdijivky padli do ruského zajetí. „V závěrečné fázi operace, pod tlakem nepřátelské přesily, byli někteří ukrajinští vojáci zajati,“ uvedl na Telegramu. Přesný počet neuvedl. Ukrajinské úřady se podle něj obrátí na mezinárodní organizace a zprostředkovatelské země, aby zajistily, že Rusko bude s válečnými zajatci zacházet humánně a v souladu s mezinárodním právem.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek mluvil o nebezpečí, že Avdijivka padne do ruských rukou kvůli tomu, že ukrajinské síly nemají dostatek munice, protože republikánská opozice v americkém Kongresu blokuje schválení další pomoci napadené východoevropské zemi.

U Avdijivky padl i český dobrovolník:

Ukrajinští vojáci střílejí na frontovou linii u Bachmutu v Doněcké oblasti 18. března 2023, ilustrační foto.
U města Avdijivka na Ukrajině padl český dobrovolník. Jde o čtvrté podobné úmrtí

Podle agentury Reuters je ovládnutí Avdijivky klíčové pro ruský cíl získat kontrolu nad celým východoukrajinským Donbasem. Ruský prezident Vladimir Putin na něj navíc může poukázat před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se uchází o znovuzvolení.

Avdijivka, kde nyní přežívá méně než 1000 obyvatel, leží severně od města Doněck, které proruské síly ovládly už v roce 2014. V poslední době zde ukrajinští vojáci čelili několikanásobné přesile ruských jednotek. Ovládnutí města bylo podle ukrajinských činitelů a západních analytiků vykoupeno obrovskými ztrátami na ruské straně, a to jak životů tak obrněných vozidel.