„Skutečně je takové číslo, je to trošku víc než 7000. Doufáme, že lidé, které hledáme, jsou v zajetí,“ řekl zmocněnec podle ukrajinských médií. Dodal, že obvykle 60 až 65 procent pohřešovaných se nakonec najde naživu v zajetí. „Ostatní bývají bohužel mrtví,“ konstatoval.

Kyjev, podobně jako Moskva, nezveřejňuje své ztráty ve válce, která trvá 419. den. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov o víkendu naznačil, že celkové ukrajinské ztráty - tedy zabití, zranění, pohřešovaní a zajatí vojáci - jsou menší než počet obětí zemětřesení v Turecku; tento počet přesáhl 50 tisíc.

Ukrajinští vojáci v zákopech v Donbasu. Ilustrační snímek
Únik amerických dokumentů odhalil slabiny Ukrajiny. Změnila plány, tvrdí CNN

Ukrajinské vedení již dříve veřejně ohlásilo, že přesné údaje o ztrátách zveřejní až po válce. Přesto čas od času zobecněné údaje z Kyjeva zaznějí.

Kupříkladu v prosinci poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že Ukrajina od ruského vpádu do konce listopadu přišla o přibližně 13 tisíc zabitých vojáků a že většinu raněných se daří zachránit a vrátit do armády.

Ztráty? Až 17 tisíc vojáků, myslí si USA

Po nedávném úniku dokumentů z Pentagonu se na veřejnost dostala informace, že americké zpravodajské služby odhadují nevratné ztráty ukrajinských sil na 16 tisíc až 17 500 vojáků.