Sukně těsně obepínající tělo, vysoké podpatky, vlasy svázané do uzlu a výrazná rtěnka. Tak si většina lidí i v jednadvacátém století představuje uniformu letušky. Ukrajinské nízkonákladové aerolinky SkyUp nyní ale uvedly zcela nové uniformy pro podzim 2021 a tuto představu zcela nabouraly. Místo toho se zaměřily na flexibilitu pohybu. Mnohé zahraniční servery jejich počin hodnotí kladně.

Jeden z protestů v Kábulu proti vládě Tálibánu.
Ženy znásilní a zabijí. Raději si vezmu život. Studentka popsala dění v Kábulu

Podle zástupců aerolinek má uniforma letušky reflektovat dobu a dění ve společnosti. I proto nově ženská část posádky oblékne kalhotový kostým a k němu obuje bílé tenisky Nike. I make-up bude jednodušší. „Před vytvořením nového konceptu jsme se ponořili do historie a analyzovali globální vývoj uniforem letušek od třicátých let minulého století. Měnily se v závislosti na roli, kterou posádka za letu plnila,“ vysvětlila vedoucí marketingového oddělení SkyUp Marianna Grigorashová.

Letušky společnosti mají představovat nezávislé, silné ženy, šampionky, kterým záleží na jejich zdraví a jsou fyzicky zdatné. „Výchozím bodem pro práci na nové image se staly také rozhovory s letuškami. Tato image představuje moderní dívku, která si aktivně buduje vlastní život. Šampionku, která pracuje v týmu a projevuje úctu k sobě i svému zdraví," poznamenala kurátorka projektu Olga Tsaregradskaya v oficiální zprávě na webu aerolinek.

Na tvorbě nových uniforem se podíleli ukrajinští návrháři. Tenisky značky Nike, které letušky obují, zase obsahují ze tří čtvrtin recyklované materiály, čímž se chce společnost zachovat ekologicky. Na kostým mohou v chladnějším obdobím letušky obléct kabát, který je vyrobený z italské eko kůže.

Z původních uniforem se sukní a podpatky, které společnost dříve využívala, se do nového vzhledu dostal pouze šátek, jeden z typických znaků oděvů letušek mnoha aerolinek. Firma SkyUp ale i tento prvek využívá inovativně. „Nebesky modrý šátek, který je hlavním akcentem celé image, je připevněn k nárameníkům bundy a kabátu," uvádí se v oficiální tiskové zprávě společnosti.

Uniforma jako od Warhola

I když ukrajinské aerolinky nejsou první, které letuškám povolily nosit kalhoty, většina světových aerolinek stále pokračuje s tradičním odíváním. „Letecké společnosti po celém světě ale uniformy přehodnocují,“ píše server Afar.

Natascha Kampuschová
Bil ji, znásilňoval. Vězněná Natascha Kampuschová utekla únosci i díky vysavači

Kalhoty i jednodušší make-up zaměstnankyním před dvěma roky umožnila nosit třeba společnost Virgin Atlantic. „Je rok 2019 a přišel čas dát dospělým lidem možnost definovat, co je profesionální. A to nemusí být nutně jasně rudá rtěnka. Kalhoty jsou mnohem pohodlnější, zejména při dlouhém letu," okomentovala změny u společnosti Virgin Atlantic bývalá letuška a zakladatelka instagramového účtu Passenger Shaming Kathleen Shawn pro server Afar. Nové uniformy letušek v posledních letech představily třeba i společnosti Alaska Airlines či Turkish Airlines. Ty se ale stále drží zaužívaného pravidla, že k letuškám patří sukně a podpatky.

Navzdory této již desetiletí platící myšlence ale uniformy letušek i v minulosti podléhaly módním trendům. Třeba v šedesátých letech minulého století letušky západních aerolinek někdy barevně připomínaly balík cukrovinek. Uniformám vévodily jasné, pastelové barvy, někdy doplněné psychedelickými vzory inspirovanými tvorbou Andyho Warhola. „V šedesátých a sedmdesátých letech aerolinky používaly na uniformy barvy jako žlutá, červená, oranžová, zelená, modrá či fialová, a mezi vzory nechyběly pásky, květiny a tečky," nastínila sběratelka uniforem letušek a zaměstnankyně letecké společnosti KLM Cliff Muskietová.