Podle agentury Reuters není jasné, zda drony v metropoli zasáhly budovy, když byly zničeny, nebo zda na ně mířily. Podle ministerstva obrany se oba bezpilotní letouny v Moskvě podařilo zneškodnit prostředky elektronického boje a havarovaly. „Ráno 24. července byl zmařen pokus kyjevského režimu provést teroristický útok dvěma bezpilotními letouny na objekty v Moskvě,“ prohlásilo ruské ministerstvo obrany.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury TASS označila v televizním vysílání útok bezpilotních letounů na Moskvu za „akt mezinárodního terorismu“.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti
Ukrajina osvobodila polovinu území, které Rusové dobyli, tvrdí Blinken

Rusko vojensky napadlo Ukrajinu téměř před půldruhým rokem a pravidelně podniká vzdušné útoky na ukrajinská města, metropoli Kyjev nevyjímaje. Dnešní útok v Moskvě se odehrál po téměř týden trvajících ruských úderech na ukrajinskou Oděsu, kde o víkendu rakety zabily jednoho člověka, desítky jich zranily a těžce poškodily historickou pravoslavnou katedrálu, poznamenal Reuters.

Moskevský starosta Sergej Sobjanin v pondělí na sociální síti telegram uvedl, že bezpilotní letouny na mnohamilionové město zaútočily kolem 04:00 místního času (03:00 SELČ). Z kancelářské budovy byl hlášen výbuch, Reuters s odvoláním na svědka uvedl, že Moskvou zazněly exploze dvě. „Spala jsem a probudil mě výbuch, všechno se začalo třást,“ popsala podle Reuters žena jménem Polina, která žije poblíž jednoho z postižených míst.

Zdroj: Youtube

„Úlomky dronu byly nalezeny na Komsomolském prospektu,“ citoval TASS ruského činitele s odkazem na druhý bezpilotní letoun. Právě nedaleko této několikaproudé třídy, která byla na čas celá uzavřena, se nachází ministerstvo obrany.

Žádné vážné škody

Podle ruských činitelů drony nezpůsobily žádné vážné škody. Na záběrech z místa je ale vidět, jak vychází kouř z výškové budovy, v jejíchž nejvyšších patrech je rozbita řada oken. Menší škody jsou patrné i na Komsomolském prospektu.

RIA Novosti později s odvoláním na záchranné složky informovala o pádu bezpilotního letounu vrtulníkového typu na pozemek ústředního hřbitova v Zelenogradu, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Kerčský most vedoucí z ruské pevniny na Rusy okupovaný ukrajinský Krym
Kerčský most na Krym poškodily výbuchy, dva lidé zemřeli. Putin chystá odvetu

Ruská metropole se terčem dronů v posledních měsících stala opakovaně. Koncem května zasáhly bezpilotní letouny i některé z nejprestižnějších moskevských částí včetně Leninského prospektu nebo západní Moskvy, kde sídlí ruská elita - včetně prezidenta Vladimira Putina. Kyjev se k podobným incidentům nebo útokům obvykle oficiálně nehlásí.

Na Krymu zasažen muniční sklad

Při útoku ukrajinských bezpilotních letounů byl zasažen muniční skladv Džankojském okrese na ukrajinském poloostrově Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko. Na platformě telegram to dnes ráno oznámil Moskvou dosazený šéf okupovaného poloostrova Sergej Aksjonov. Místní obyvatelé listu Kommersant řekli, že ve skladu vybuchuje munice. Ruské ministerstvo obrany později oznámilo zmaření útoku 17 ukrajinských dronů. Nikdo podle něj nebyl zraněn.

Ruský resort obrany podle agentury TASS uvedl, že 14 dronů se podařilo zneškodnit pomocí prostředků elektronického boje. Jedenáct z nich spadlo do Černého moře, zbylé na území poloostrova. Další tři bezpilotní letouny sestřelila protivzdušná obrana, sdělilo ministerstvo.

Aksjonov předtím tvrdil, že ruská armáda pomocí protivzdušné obrany nebo prostředků elektronického boje nad Krymem zneškodnila 11 nepřátelských bezpilotních letounů. „Muniční sklad v Džankojském okrese byl zasažen. Kromě toho trosky bezpilotního letounu poškodily soukromý dům v Kirovském okrese,“ napsal na telegramu Aksjonov.

Následně informoval, že úřady nařídily evakuaci obyvatel z obcí v okolí místa zásahu v Džankojském okrese. „Z bezpečnostních důvodů byl pozastaven železniční provoz v Džankojském okrese a na automobilové trase Džankoj-Simferopol,“ píše Aksjonov. Později začaly úřady dopravu podle agentury TASS obnovovat.

Kerčský (též Krymský) most - Ilustrační foto
Krymský most přináší válku. Musí být vyřazen z provozu, řekl Zelenskyj

Agentura Reuters poznamenala, že není jasné, zda muniční sklad bezpilotní dron zasáhl přímo nebo zda byl poškozen pádem trosek dronu. Je to druhý vojenský sklad na anektovaném Krymu, který se za poslední dva dny stal terčem dronového útoku, podotkla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. V sobotu Aksjonov informoval o explozi v muničním skladu po úderu bezpilotního letounu v Krasnohvardijském okrese.

Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Loni v únoru pak vojensky napadla Ukrajinu a poloostrov se od té doby stává opakovaně terčem vzdušných útoků. Ruští představitelé z úderů obvykle viní Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům oficiálně nehlásí. Severokrymský Džankoj je velkým železničním uzlem a Rusko má v regionu vojenskou leteckou základnu.