„Smuteční hostina se konala kvůli opětovnému pohřbení zemřelého ukrajinského vojáka. Před tím byl pohřben v Dnipru a rodina ho chtěla pohřbít v obci, odkud pocházel,“ uvedl Čubenko. „Jeho syn byl také voják. Spolu se svou ženou a matkou byli v kavárně a zemřeli v důsledku úderu rakety,“ dodal. Podle agentury AP pohřbívaný muž zemřel už loni, rodina se ho rozhodla znovu pochovat v Hroze poté, co ho úřady identifikovaly pomocí DNA.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Záběry z ukrajinské Hrozy šokují. Při novém ruském útoku na Charkov zemřelo dítě

Při útoku zemřelo podle ukrajinských činitelů 52 lidí včetně šestileté dívky, další byli zraněni. Ve čtvrtek úřady informovaly o 51 zabitých, v pátek dopoledne přišla zpráva, že další člověk zemřel přes noc v nemocnici.

„V současné době je v nemocnicích šest zraněných. Mají těžká poranění a lékaři dělají vše pro to, aby jim pomohli,“ napsal na platformě Telegram Syněhubov.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023Zdroj: ČTK

Místní obyvatelé mezitím médiím, která se na místo vypravila, popisovali, že během jediného útoku ztratili příbuzné i známé. „Zahynul můj bratr, snacha, máma. Nevím vůbec, co mám říct, zemřelo hodně lidí, které jsem znal,“ řekl Oleksandr Muchovatyj reportérům rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). „(Zemřela) dcera, zeť a zeťova matka. Zetě našli, ale dceru nebo zeťovu mámu ještě ne,“ popsala Teťjana Lukašovová.

„Slyšeli jsme explozi, tak jsme sem přišli. Přiběhl vnuk a říká, že tady není nikdo živý,“ rozplakala se.

Identifikace těl pokračuje 

Záchranáři ve čtvrtek hledali v troskách jediné a zdevastované kavárny ve vsi přeživší, na dětském hřišti, které úder vážně poškodil, byly vidět části těl, popsala AP. Nedaleko byly uloženy mobilní telefony, které čekaly, až si je někdo vyzvedne. Občas některý z nich zazvonil a rozsvítila se rozbitá obrazovka, přiblížila agentura.

Ukrajinská novinářka Marija Malevská zveřejnila video, na kterém jsou podle ní mobily obětí čtvrtečního úderu, kterým se snažil někdo dovolat.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Rusko zasáhlo obchod a kavárnu v Charkovské oblasti. Ukrajina: Obětí je přes 50

Dmytro Nechvolot hledal svého šedesátiletého otce, který se zúčastnil smutečního obřadu. Chodil přitom neustále k otcovu červenému autu, které parkovalo poblíž, a čekal na informace. „Ztratil jsem člověka, ke kterému jsem vzhlížel,“ svěřil se. „Probíhá identifikace některých těl,“ napsal dopoledne Syněhubov. Podle ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka byli na smuteční hostině přítomni lidé z každé domácnosti ve vsi.

V Hroze žilo před válkou několik set obyvatel a na začátku invaze se tato ves ocitla pod ruskou okupací, ukrajinské ozbrojené síly ji osvobodily během loňské zářijové protiofenzivy. Ves, kde před čtvrtečním úderem žilo podle ukrajinských úřadů kolem 300 lidí, se nachází asi 30 kilometrů od Kupjansku v Charkovské oblasti, o jehož dobytí usiluje Rusko, podotkla AP.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023Zdroj: ČTK/AP Photo/Alex Babenko

Rusko podle předběžných informací útočilo raketou Iskander a podle ukrajinských činitelů byl úder cílený, někteří z nich zároveň zdůrazňovali, že pohřeb byl civilní a v okolí nebyly vojenské cíle. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes před novináři ohledně úderu v Hroze zopakoval tvrzení Moskvy, že Rusko neútočí na civilní cíle. Mnoho civilních obyvatel nicméně zemřelo při ruských útocích, které zasáhly mimo jiné obytné oblasti, energetická, přístavní nebo obilná zařízení, podotkla agentura Reuters.

Ruská státní agentura RIA Novosti dříve napsala, že ruská armáda provedla 20 leteckých a dělostřeleckých úderů na ukrajinské cíle v Kupjanském okrese, kde leží Hroza, podotkla stanice BBC. Kdy Rusové údery provedli, RIA nesdělila a nezmínila ani Hrozu.

Analytička: Rusy někdo mohl informovat 

Bezpečnostní analytička a novinářka z Charkova Marija Avdějevová mezitím BBC řekla, že někdo mohl o smuteční hostině Rusy informovat. „Můžeme předpokládat, že někdo předal informaci o místě a čase shromáždění těchto lidí,“ řekla.

„Na ruských propagandistických kanálech kolují informace, že se na pohřbu konalo vojenské shromáždění, což je nepravdivé a lživé, protože se jednalo především o civilní obřad,“ dodala Avdějevová. Ministr Klymenko podle Ukrajinské pravdy mezitím uvedl, že zásah byl tak přesný, že existuje podezření, že Rusy k útoku navedl někdo z místních.

Ruský prezident Vladimir Putin
Snažíme se ukončit válku. Cizí území nepotřebujeme, prohlásil Putin v Soči

Čubenko Rádiu Svoboda řekl, že Rusové mohli na Hrozu zaútočit v domnění, že tam budou vojáci. „Úder byl velmi přesný, byla použita velmi přesná a drahá střela, kterých není v Rusku mnoho,“ uvedl mluvčí prokuratury. „Je možné, že skutečně došlo k navádění někým z místních. Protože Rusové si mysleli, že na pohřbu a smuteční hostině za mrtvého vojáka budou vojáci. Ale byli tam jen civilisté, většinou to byly ženy,“ řekl.