Rusové přitom pokračují v ostřelování Charkovské oblasti, poznamenal server Meduza a upozornil na hlášenou oběť z obce Bohuslavka v Izjumském okrese. „Zemřela dvaasedmdesátiletá žena, dva civilisté byli zraněni, včetně devítiletého chlapce,“ napsal Syněhubov v neděli odpoledne.

V Charkově mezitím pokračuje pátrání po lidech pohřešovaných po ruském útoku na hypermarket, napsal server Ukrajinska pravda. Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko v neděli ráno na Telegramu uváděl, že 16 lidí je po útoku nezvěstných. Pohřešovaní jsou pracovníci hypermarketu i jeho zákazníci. Na úřady se v sobotu večer podle Ukrajinské pravdy obrátila například dvacetiletá žena s tím, že v den tragédie byla v hypermarketu nakupovat celá její rodina. Žena se příbuzným včetně matky a dvanáctileté sestry poté nemohla dovolat. Otec je s otřesem mozku v nemocnici.

Zničený ruský tank, 24. února 2023, Hostomel, Ukrajina.
Rusko ve válce přišlo o více než 500 tisíc mužů, tvrdí ukrajinská armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v hypermarketu se stavebními potřebami mohlo být v době útoku přes 200 lidí. Starosta Charkova Ihor Terechov informoval, že v hobbymarketu bylo v době úderu zhruba 120 lidí a označil útok za „jasný terorismus“.

Rusové usilují o Charkov

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a tento měsíc obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem.

Ukrajinští vojáci v boji proti ruským agresorům.
Rusko táhne na Charkov. Ukrajina evakuuje civilisty, ustupuje, ale zároveň škodí

Jeden člověk zahynul také ve vesnici Zalizne při nejnovějším útoku na východoukrajinskou Doněckou oblast. Dalších pět lidí bylo zraněno v dalších obcích oblasti, uvedl v neděli šéf oblastní správy Vadym Filaškin. Podle něj Rusko v sobotu provedlo deset útoků na Doněckou oblast, přičemž zničilo nebo poškodilo deset domů a jeden bytový dům.

Terči ruských útoků byly v noci na neděli také město Cherson na jihu Ukrajiny a dalších 12 obcí v Chersonské oblasti. Zraněni při nich byli čtyři lidé, uvedl šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin.