Mezi 40 oběťmi útoku jsou tři děti. Dalších 75 lidí je zraněných, více než 12 z nich je ve vážném stavu, včetně jednoho dítěte. „Záchranáři v noci vyprostili zpod trosek mnohopodlažního domu zničeného ruskou raketou ještě několik mrtvých,“ uvedl dopoledne šéf místní oblastní správy Valentyn Rezničenko.

Ruská střela v sobotu zasáhla devítipodlažní dům s 16 vchody, ve kterém žilo na 1700 lidí. Útok zcela zničil 72 bytů a dalších 230 poškodil. Kreml dnes odmítl, že by byl za útok zodpovědný, vinu podle něj nese ukrajinská protiletecká obrana. Ukrajinská armáda už v sobotu uvedla, že nedisponujeme zbraněmi, které by dokázaly sestřelit raketu typu Ch-22, jež podle nich v Dnipru dopadla.

Z trosek rozlehlé budovy se ještě dnes brzy ráno, 36 hodin po útoku, stále vznášel kouř, píše stanice CNN. Desítky lidí se stále pohřešují, poslední volání o pomoc se ze sutin ozvalo krátce po sobotní půlnoci - trvalo devět hodin než se k 27leté ženě záchranáři dostali. Tou dobou už byla silně podchlazená.

Náraz rakety, který proměnil desítky bytů v horu betonové suti a pokroucené oceli, otřásl i okolními domy. Exploze rozvibrovala stěny bytu Svitlany Liščynské v nedaleké budově. „V tu chvíli mi zavolala dcera, která se byla projít s kamarádkou, a řekla mi o hlasitých explozích. Utíkala jsem za ní. Čím blíž jsem byla, tím víc mi to připomínalo peklo,“ řekla CNN Liščynská.

Jako výjev z apokalypsy

„Když jsem dorazila (k zasaženému domu), strnula jsem - dva vchody už prostě neexistovaly. Byla z nich hromada betonu a zející díra. Byl to výjev apokalypsy. Všichni byli strnulí, vůbec nedokázali uvěřit, že se to děje nám,“ dodala Liščynská.

Za policejními zábranami se v neděli večer shromáždili lidé. Někteří z nich stále doufali v nalezení přeživších, jiní drželi v rukou květiny nebo zapalovali svíčky. Nad nimi v pátém patře hasiči odklízeli uvolněné trosky ze zbytku něčího obývacího pokoje, zatímco si kolem nich vítr pohrával s roztrhanými záclonami, napsala CNN.

„Moji rodiče v kuchyni vyráběli pro ozbrojené síly, já jsem byla ve svém pokoji, našli je mrtvé pod sutinami,“ řekla stanici Hromadske Anastasija Švecová, kterou zachránili z trosek bytu.