„Ruská operativní přestávka do velké míry pokračovala, ruské jednotky podnikaly omezené pozemní útoky v oblasti Slovjansku, Siversku a Bachmutu," napsal ISW ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině. Britská vojenská rozvědka na twitteru uvedla, že poté, co ruské síly minulý měsíc dobyly Lysyčansk, postupují pomalu na západ a pokouší se útočit na Siversk, aby si otevřely přístup k Slovjansku a Kramatorsku.

Rusové a proruští separatisté tvrdí, že vstoupili na předměstí Siversku, jejich tvrzení ovšem není potvrzené. Pokud Rusové ovládnou Siversk, bude jejich dalším cílem pravděpodobně Bachmut, píše britská vojenská rozvědka. Bachmut je důležitým dopravním uzlem v oblasti.

Následky ruského raketového úderu na město Vinnycja ve střední části Ukrajiny, 14. července 2022. Na snímku zničený dětský kočárek
Raketový útok na Vinnycju si vyžádal nejméně 23 mrtvých. Mezi oběťmi jsou i děti

Ukrajinský generální štáb informoval, že ukrajinské jednotky odrazily snahy Rusů dobýt vesnice Koděma a Bilogorivka, podobně tomu bylo v případně obcí Spirne a Věršina na pomezí Doněcké a Luhanské oblasti. „Okupanti se setkali s tvrdým odporem, utrpěli značné ztráty a neslavně odešli," napsal ukrajinský generální štáb. Rusové podnikli letecké útoky proti místní tepelné elektrárně.

Podle ISW není jasné, kdy Rusové svou ofenzivu v Donbasu zesílí a kam přesně ji zacílí.

Terčem dělostřeleckých útoků byl znovu Kramatorsk, který je součástí širší aglomerace s půl milionem obyvatel. Ukrajinská armáda z tohoto města udělala jeden z nejdůležitějších bodů během nynějších bojů v Donbasu.

ISW ruský čtvrteční raketové údery na Vinnycju na střední Ukrajině, které si vyžádaly přes dvě desítky obětí a více než sto zraněných, označuje za součást systematické kampaně, při nichž Rusové útočí na obytné čtvrti ukrajinských měst. Institut také uvedl, že ruské síly vystřelily rakety na hotel, vzdělávací instituce, včetně univerzity, obchodní centrum a dopravní infrastrukturu v Mykolajivu.

Následky ruského raketového úderu na město Vinnycja ve střední části Ukrajiny, 14. července 2022. Na snímku zničený dětský kočárrek.
Zůstal jen růžový kočárek. Svět zdrtila smrt dívky zabité při útoku ve Vinnycji

Ruské ministerstvo obrany ale odmítá, že by ve Vinnycji zaútočilo na civilní cíl. Dnes uvedlo, že ve městě provedlo útok na schůzi velení ukrajinských sil se zahraničními dodavateli zbraní. Za uplynulých 24 hodin podle ruského ministerstva kromě toho ruské stíhačky na Ukrajině sestřelily dva letouny MiG-29 a ruská protivzdušná obrana v Mykolajivské oblasti zničila dvě letadla Su-25, informovala agentura TASS. V Charkově ruské síly zlikvidovaly 200 vojáků bojujících na straně Ukrajiny, včetně 50 zahraničních žoldnéřů, a na území neuznané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) až 300 "nacionalistů", tvrdí dále ministerstvo. Tvrzení ani jedné z válčících stran o vzájemných ztrátách nelze nezávisle ověřit.

Poté, co se ruská armáda stáhla z Hadího ostrova, snaží se Ukrajincům zabránit v tom, aby toto strategicky důležité území využívali, poznamenala britská vojenská rozvědka. Nicméně dva stíhací letouny Su-27 se ve čtvrtek neúspěšně pokusily na ostrov zaútočit. Podle britských zpravodajců jde o další doklad toho, že se ruskému letectvu nedaří zapojit se do taktických bitev.