„Všichni pracovníci, kteří měli směnu v době útoku, jsou naživu,“ řekl předseda dozorčí rady Andrij Huta. V turbínové části elektrárny po výbuchu vypukl rozsáhlý požár, který se hasiči snaží uhasit.

Agentura připomněla, že minulý měsíc společnost přišla o Zmijivskou tepelnou elektrárnu v Charkovské oblasti, rovněž zničenou při ruském útoku, a už v létě 2022 o Vuhlehirskou tepelnou elektrárnu v Doněcké oblasti, ztratila tak veškeré kapacity.

Ostřelování Kyjeva, říjen 2022. Ilustrační snímek
Kyjevem otřásly exploze. Trosky ruských střel zasáhly areál školky, uvedly úřady

Podle dostupných údajů byla Trypilská elektrárna s instalovaným výkonem 1800 MW největším zařízením na výrobu elektřiny v Kyjevské oblasti po odstavení jaderné elektrárny v Černobylu. V okolí metropole a přímo v Kyjevě jsou další tři zdroje elektřiny v podobě kombinovaných tepláren o výkonu 700 MW, 500 MW a 160 MW.

Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu v pěti ukrajinských oblastech. Poškozeny byly mimo jiné dvě tepelné elektrárny největší ukrajinské elektrárenské společnosti DTEK. Útoky připravily podle úřadů na 200 tisíc lidí o dodávky energie.

Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury RIA Novosti označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie. „Cílů úderu bylo dosaženo. Byla narušena práce ukrajinských podniků zbrojního průmyslu, přerušeny přesuny záloh do oblastí bojů a zkomplikovalo se zásobování ukrajinské armády pohonnými hmotami,“ tvrdí Moskva. Ukrajinské drony od začátku roku podnikly více než desítku útoků na ruské rafinérie a sklady pohonných hmot, připomněl server Meduza.

Ukrajinští vojáci během protiofenzivy v Záporožské oblasti, ilustrační foto.
Ukrajina vyslala na Rusko 60 dronů, tvrdí ruské úřady. Jeden zasáhl budovu FSB

Rusko je obvykle čistým vývozcem pohonných hmot, výpadky v rafineriích kvůli závadám a náletům dronů však donutily ruské ropné společnosti k jejich dovozu. Od začátku března Moskva rovněž zavedla šestiměsíční zákaz vývozu benzinu ve snaze zabránit jeho nedostatku a zdražování na domácím trhu. V důsledku útoků ukrajinských dronů bylo na konci března mimo provoz zhruba 14 procent ruských kapacit pro primární rafinaci ropy. Rusové podle agentury Reuters uzavřeli dohodu ohledně použití kazachstánských rezerv benzinu pro dodávky do Ruska a na pomoci se zásobováním benzinem se dohodli také s Běloruskem.