Podle ukrajinských vzdušných sil Rusové zaútočili střelami Kalibr z lodí a ponorek v Černém moři. Zasažená několikapatrová budova ve Lvově byla podle šéfa oblastní správy Maksyma Kozyckyje prakticky zničena. Další domy v okolí jsou poškozeny, podobně jako desítky automobilů.

Jaderná elektrárna Záporoží
Provokace? Rusko i Ukrajina varují před útokem na elektrárnu v Záporoží

„Počet obětí ruského raketového útoku se zvýšil na devět osob, 42 lidí bylo zraněno (včetně tří dětí),“ stojí v nejnovějším prohlášení ministerstva

Starosta Lvova Andrij Sadovyj ruský úder označil za jeden z největších útoků od začátku ruské invaze na město, které leží jen desítky kilometrů od hranic s Polskem.

Zničený bytový dům po ostřelování západoukrajinského města Lvov.Zničený bytový dům po ostřelování západoukrajinského města LvovZdroj: ČTK/Olena Znak /Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Lvov se nachází stovky kilometrů daleko od frontové linie. Před ruskou invazí v něm žilo na 700 tisíc lidí, jejich počet od loňského února podle agentury Reuters narostl, jelikož se do něj uchýlilo mnoho Ukrajinců, kteří uprchli před boji a vzdušnými útoky v jiných částech země.

Zelenskyj slíbil silnou reakci

Ukrajinské ministerstvo vnitra sdělilo, že raketový útok zničil třetí a čtvrté podlaží bytového domu. Na místě byli vedle záchranářů i psychologové, kteří přeživším nabízejí pomoc.

Záběry vážně poškozených budov na twitteru zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který nepříteli slíbil „silnou reakci“.

Ruské ministerstvo obrany úder ve Lvově přímo nekomentovalo, ale sdělilo, že armáda v noci podnikla „soustředěný úder“ na dočasná stanoviště příslušníků ukrajinských ozbrojených sil a „zahraničních žoldáků“, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Kde se deklarované cíle měly nacházet, Moskva nesdělila.

Světe, zachraň nás, plakala žena

Nejmladší oběti bylo podle serveru Ukrajinska pravda 32 let, nejstarší 63 roků, mezi oběťmi jsou i matka s dcerou. „Rusové na nás útočí. Tak nás milují. Je mi líto lidí, kteří byli zabiti,“ řekla podle agentury AP Hanna Fedorenková, která měla zranění v obličeji.

Hanna Fedorenko mluví s novináři poté, co byla zraněna při ruském raketovém útoku ve Lvově na Ukrajině ve čtvrtek 6. července 2023.Hanna Fedorenková mluví s novináři poté, co byla zraněna při ruském raketovém útoku ve Lvově na Ukrajině ve čtvrtek 6. července 2023Zdroj: ČTK/AP Photo/Mykola Tys

„Rusové, rašisti, tvrdí, že bombardují vojenské objekty, ale zasáhli civilní dům. Lidé spali. Jak to mohli udělat?“ řekla agentuře Reuters seniorka Vira Lubenová, která použila novotvar složený ze slov Rusko a fašismus, který se rozšířil po zahájení ruské invaze v zemi. „Světe - zachraň nás, pomoz nám, protože bez tebe se s nimi nevypořádáme,“ dodala zadržujíc slzy.

Počet obětí ruského útoku na Kramatorsk stoupl na 13
Útok na Kramatorsk má třináctou oběť. Spisovatelka Amelinová podlehla zraněním

V zimě Lvov - podobně jako zbytek země - trpěl výpadky v dodávkách elektrického proudu, když Rusko posílalo na Ukrajinu stovky raket s cílem vyřadit z provozu ukrajinský energetický systém, poznamenala AP. Útoky ve městě však nebyly tak časté jako například v Kyjevě a dnešní úder je podle ní pro mnohé obyvatele šokem.