Ukrajinský generální štáb tvrdí, že obránci odrazili ruské útoky u obcí Ploščanka, Červonopopivka a Bilohorivka v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. A také u Bachmutu, Opytne, Zelenopillje, Andrijivky, Marjinky, Pobědy a Novomychajlivky v sousední Doněcké oblasti.

„Nepřítel přesouvá některé jednotky a stahuje část svých vojáků z Kachovky a Nové Kachovky v Chersonské oblasti směrem k (obci) Nyžni Sirohozy,“ uvádí dále ukrajinský generální štáb. „Mezi místními obyvateli ruští vojáci šíří informaci, že ruské vojsko Kachovku opustí do konce roku a proto loajálním obyvatelům nabízejí přesun na dočasně okupovaný Krym,“ podotklo velení ukrajinských ozbrojených sil.

Lidé se v kyjevském metru schovávají před vzdušnými útoky ruských sil, 16. prosince 2022.
Ukrajina čelila dalšímu rozsáhlému vzdušnému útoku. Zemřeli tři lidé, oznámila

Ukrajina v pátek čelila dalšímu rozsáhlém ruskému vzdušnému útoku na svou infrastrukturu. Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj v pátek sdělil, že podle předběžných informací protivzdušná obrana sestřelila 60 ze 76 ruských střel. Exploze po ruském útoku otřásly podle ukrajinských úřadů Kyjevem i dalšími městy. Výpadky v dodávkách elektřiny a vody kvůli tomu postihly řadu míst včetně Charkovské oblasti. Ukrajinci proto i dnes pracují na obnovení dodávek elektřiny, píše agentura AFP.

„Naši technici a opravářské čety začali pracovat už během vzdušného poplachu a dělají vše pro to, aby obnovili výrobu a dodávky elektřiny. Chce to čas. Ale udělá se to,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj, který podle serveru Ukrajinska pravda také prohlásil, že Rusové mají dostatek raket na ještě několik takto rozsáhlých vzdušných útoků. Nic to ale podle něj nezmění na rozložení sil ve válce, kterou rozpoutala Moskva letos v únoru.

Metro už je v provozu

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko dnes oznámil, že metro ve městě už zase slouží svému původnímu účelu poté, co se v něm v pátek provoz vlaků kvůli vzdušným útokům zastavil a jeho podzemní části se proměnily v kryty. Všichni obyvatelé Kyjeva podle něj už mají také dodávky vody. V polovině města bylo obnoveno vytápění a ve dvou třetinách dodávky elektřiny, informoval Kličko na telegramu, kde zároveň upozornil na pokračující nedostatek elektřiny a nouzové odstávky.

Podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova se podařilo obnovit dodávky elektřiny do celého regionu, včetně druhého největšího ukrajinského města Charkova, informovala agentura AP.

Agentura Ukrinform s odvoláním na šéfa Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka mezitím napsala, že v troskách domu ve městě Kryvyj Rih, který zasáhla ruská střela, se našlo tělo rok a půl starého chlapce. Celkem tak ruský útok v tomto městě zabil pět lidí včetně čtyřiašedesátileté ženy a mladého páru s jejich malým synem. Dalších 12 lidí včetně dětí utrpělo zranění. Čtyři zraněné hlásí vedení Kyjevské oblasti.

Bytový dům v ukrajinském Bachmutu hořící po ruském útoku, 7. prosince 2022
Z ukrajinského Bachmutu jsou ruiny. Nezbylo tu místo pro život, řekl Zelenskyj

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho armáda v pátek pomocí velmi přesných zbraní zasáhla ukrajinské systémy vojenského velení, vojensko-průmyslového komplexu a energetická zařízení. Mluvčí resortu Igor Konašenkov dále podle agentury TASS tvrdil, že Rusové mimo jiné zmařili snahu Ukrajinců přesunout do válečné zóny zbraně a munici zahraniční výroby, zablokovali postup záloh a zasáhli ukrajinské závody vyrábějící a opravující zbraně.

Oběti bojů jsou z Ukrajiny hlášeny i dnes. Podle šéfa Chersonské oblasti Jaroslava Januševyče při dnešním ruském ostřelování Chersonu zemřel šestatřicetiletý muž a zranění utrpěla sedmdesátiletá žena. Úřady mezinárodně neuznané proruské separatistické Luhanské lidové republiky (LNR) mezitím podle agentury TASS uvedly, že při ukrajinském ostřelování zemřeli tři civilisté a dalších pět jich bylo zraněno v obci Ščasťa. Ta leží v Luhanské oblasti na území ovládaném ruskou okupační armádou.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ihned ověřit z nezávislých zdrojů.