Při raketových útocích Ruska na Kyjev a 14 ukrajinských oblastí dnes přišlo o život přinejmenším deset lidí a asi šest desítek utrpělo zranění, uvedla policejní mluvčí podle listu Ukrajinska pravda.

„Dnešní masivní raketové útoky na města jsou dalším očividným projevem ruského cynismu a barbarství. Cílit na civilisty je zbabělé. Apelujeme na Rusko, ať zastaví tuto nesmyslnou válku!“ uvedla česká diplomacie.

Následky raketového útoku na město Kyjev, 10. října 2022.
Města na Ukrajině zasáhly masivní útoky. Rusko vypálilo 83 raket, hlásí Kyjev

Rusko podle ministra Jana Lipavského (Piráti) používá teroristické metody. „Jsme svědky nechutných útoků, na které doplácí nevinní lidé, včetně žen a dětí. Putin za své barbarské chování zaplatí. Ukrajina zvítězí a kremelské imperialistické choutky navždy pohřbí,“ dodal.

Ruské útoky nejsou podle Fialy zaměřeny na poškození vojenské infrastruktury. „Válečná agresivní politika Ruska nesmí uspět, myslíme na nevinné oběti a podporujeme Ukrajinu v jejím spravedlivém boji,“ podotkl předseda vlády.

Prachobyčejná msta na bezbranných

Útoky odsoudil také předseda opozičního ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Toto je prachobyčejná msta na bezbranných. Takovou agresi nemůže omluvit nic,“ napsal.

„Putinovo bombardování center ukrajinských měst není ničím jiným než mstivým válečným zločinem. Útoky proti civilistům a dětem jsou neomluvitelné,“ poznamenal Bartoš. „Budeme nadále podporovat Ukrajinu a její lid v boji za svobodu, za život," dodal.

Raketový útok na město Kyjev, 10. října 2022.
Svět odsoudil ruské útoky na Ukrajině. Nepřijatelná eskalace, shodují se lídři

„Rakety dopadají na centrum Kyjeva, na města po celé Ukrajině. Dopadají na školky, dětská hřiště, na univerzitu, na civilní budovy. Tohle je důvod, proč nesmíme přestat podporovat Ukrajinu,“ napsal Rakušan.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) stále probíhá válka o podobu svobodného světa. „Dnešní ruské útoky na centrum Kyjeva a obytné čtvrti dalších ukrajinských měst jsou dalšími zločiny režimu Vladimira Putina,“ sdělila.

Šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) poznamenal, že Rusové míří jak na ukrajinské systémy protivzdušné obrany, tak na civilní energetickou infrastrukturu. „Ničí teplárny, rozvodné sítě, mobilní spojení. Ví, že tím průběh války nezmění. Prohrají. Je to odporný válečný zločin! Barbarství v krystalické podobě,“ uvedl.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že ruské rakety k 11:00 kyjevského času (10:00 SELČ) poškodily 11 důležitých objektů ukrajinské infrastruktury v osmi regionech a v Kyjevě. V důsledku zásahů se část ukrajinských oblastí ocitla bez elektrického proudu. Premiér varoval spoluobčany, že musí být připraveni také na výpadky v dodávkách vody a na poruchy spojení.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a ruský prezident Vladimir Putin na setkání v Soči, 26. září 2022
Bělorusko ve válce? Lukašenko k hranicím vyšle armádu, Kyjev prý plánuje útok

„Jestli ještě někdo mohl mít pochyby, zda ruské rakety nezasahují ukrajinské civilní cíle 'omylem', nyní jde o zřejmý záměr. Bombardovat města a zabíjet civilní obyvatele, to není 'speciální operace', ale prostě válečný zločin,“ sdělil předseda senátního zahraničního, branného a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý).

Rusko podle něj používá teroristické metody. „A proto k němu musíme přistupovat jako k aktérovi terorismu,“ napsal. O situaci bude v úterý jednat jeho výbor a navrhne usnesení pro středeční schůzi horní komory.