Ukrajina už druhou noc v řadě čelila masivním ruským úderům ze vzduchu, které se podle ukrajinského letectva zaměřily na Oděskou oblast. Jižní operační velitelství ukrajinské armády uvedlo, že zásah utrpěla kritická infrastruktura včetně obilných a ropných terminálů v přístavu. Poškozena byla skladiště i nakládací zařízení.

Protivzdušná obrana podle letectva sestřelila 37 z celkem 63 raket či dronů. Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko záměrně útočí na zařízení pro vývoz ukrajinského obilí.

Ilustrační snímek
Na vojenské základně na Krymu hořel muniční sklad. Úřady evakuovaly stovky lidí

„Dnes v noci Ozbrojené síly Ruské federace provedly skupinový úder přesnými zbraněmi z moře a vzduchu na objekty vojenského průmyslu, palivovou infrastrukturu a sklady munice ukrajinské armády v Oděse,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Cílem útoku se podle něj stala také základna ukrajinského letectva Kanatove v Kirovohradské oblasti.

Rusko neprodloužilo obilnou dohodu

Ruské vzdušné útoky na jihu Ukrajiny přichází poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné také ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících ze tří ukrajinských přístavů - Oděsy, Čornomorsku a Južneho.

Zelenskyj dříve uvedl, že je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska.

Kerčský most vedoucí z ruské pevniny na Rusy okupovaný ukrajinský Krym
Kerčský most na Krym poškodily výbuchy, dva lidé zemřeli. Putin chystá odvetu

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj podle agentury Interfax-Ukrajina uvedl, že v přístavech Oděsa a Čornomorsk bylo v důsledku ruských útoků z posledních dvou dnů zničeno na 60 tisíc tun ukrajinského obilí a že byla vyřazena z provozu značná část tamní infrastruktury pro obilný export. Solskyj také uvedl, že pokud Ukrajina nebude schopna vyvážet potraviny, obyvatelé nejchudších zemí se ocitnou na pokraji přežití.