Další dva hraniční přechody na srbské hranici už byly uzavřeny kvůli obdobným protestům 10. prosince a nyní tak zůstávají jen tři místa vstupu mezi Kosovem a Srbskem.

Při nepokojích na počátku měsíce byl zatčen kosovský srbský policista Dejan Pantić, jehož zadržení zvýšilo napětí mezi Prištinou a Bělehradem. Mluvčí soudu v Prištině dnes oznámil, že Pantić bude propuštěn z vazby a umístěn do domácího vězení, informovala agentura Reuters.

Armáda ve stavu pohotovosti

Nejnovější protest na hranici následoval jen několik hodin poté, co Srbsko oznámilo, že uvedlo svou armádu do stavu nejvyšší pohotovosti po týdnech stoupajícího napětí.

Srbové použili na srbské straně hranice nákladní vozy a traktory, aby zablokovali silnici vedoucí od hraničního přechodu Merdare. Zátaras nyní brání tisícům obyvatel Kosova, kteří pracují na jiných místech v Evropě, aby se vrátili domů na svátky.

„Pokud už jste vjeli na srbské území, pak musíte použít jiné hraniční přechody. Nebo jet přes Severní Makedonii,“ napsalo kosovské ministerstvo zahraničí na své stránce na facebooku společně s oznámením o uzavření hraničního přechodu Merdare.

Srbský ministr obrany Miloš Vučević (uprostřed) a náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović (třetí zleva) na snímku srbského ministerstva obrany ve městě Raška na jihu Srbska 26. prosince 2022.
Napětí v Kosovu: Srbská armáda uvedla své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti

Mise NATO dnes uvedla, že podporuje dialog mezi všemi stranami s cílem zmírnit napětí na severu země. „Je nanejvýš důležité, aby se všichni zúčastnění vyhnuli jakékoli rétorice nebo akcím, které mohou vyvolat napětí a eskalovat situaci,“ zdůraznil v prohlášení KFOR generálmajor Angelo Michele Ristuccia.

Znepokojení nad napětím mezi Srbskem a Kosovem pak ve společném prohlášení vyjádřily USA a EU. Komuniké zveřejněné americkou diplomacií vyzývá obě strany ke snaze vytvořit podmínky pro sbližování a spolupráci. Dále vítá deklaraci kosovské vlády, která ujistila, že nemá žádné seznamy kosovských Srbů vytipovaných ke stíhání za účast na pokojných protestech a blokádách.

Zhruba 50 tisíc Srbů žijících v etnicky rozděleném severním Kosovu odmítá uznat vládu v Prištině nebo status Kosova jako země oddělené od Srbska. Mají podporu mnoha Srbů v Srbsku i vlády tohoto státu.