Pravděpodobný pachatel byl zatčen pro podezření z vraždy. Podle policie patrně jednal sám. Vyšetřovatelé se nyní ve spolupráci s protiteroristickou jednotkou pokoušejí zjistit motiv útoku.

„Je to hrůzný a tragický incident, který si vyžádal tři životy,“ uvedla šéfka policie v hrabství Nottinghamshire Kate Meynellová. Jedna osoba je podle ní v nemocnici v ohrožení života.

Útok nožem. Ilustrační snímek
Nožem zranil dospělé i děti. Útočník z Francie je podezřelý z pokusu o vraždu

Dvě těla byla nalezena na Ilkeston Road, kam byla kolem 04:00 místního času (05:00 SELČ) přivolána policie. Další tělo leželo na Magdala Road. Policie zasahovala také na Milton Street, kde se dodávka pokusila přejet lidi, tři skončili v nemocnici. Podle policie spolu všechny události souvisí.

Mezi oběťmi jsou univerzitní studenti 

Mezi mrtvými jsou dva 19letí studenti Nottinghamské univerzity. „Jsme šokováni a zdrceni touto zprávou a naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich rodinami a přáteli,“ uvedla univerzita na twitteru. Studenti zrušili ples, který byl naplánován na večer. V Nottinghamu se místo toho bude konat smuteční shromáždění.

„Domníváme se, že tyto tři incidenty spolu souvisejí, a podezřelého jsme zadrželi,“ uvedla Meynellová. Dodala, že vyšetřování je teprve na začátku, a požádala veřejnost, aby se uzavřeným částem města vyhnula.

Kvůli incidentům i vyšetřování byla přerušena veřejná doprava v centru Nottinghamu. Podle BBC jsou všude ozbrojené policejní hlídky, na místě pracují forenzní odborníci. Policie požádala případné svědky, aby ji kontaktovali.

Ve městě vzdáleném necelých 200 kilometrů severně od Londýna žije na 350 tisíc obyvatel.

Svědci, na které se odvolává agentura AP, popsali děsivou scénu v centru města asi 90 minut po prvním útoku, kdy dodávka najela do chodců na rohu ulice a poté ujela. Za ní se řítila policejní auta ve snaze vozidlo zastavit. Podle policie patřila dodávka muži, kterého předtím útočník smrtelně zranil nožem.

Vůz francouzské policie. Ilustrační snímek
Útočník u francouzského jezera Annecy pobodal čtyři děti. Policie ho zadržela

„V myšlenkách jsem se zraněnými a rodinami a blízkými těch, kdo přišli o život,“ napsal na twitteru britský premiér Rishi Sunak. Policistům a záchranářům poděkoval za reakci na „šokující incident“ a dodal, že o vývoji je pravidelně informován.

Šéf opozičních labouristů Keir Starmer přerušil své vystoupení na technologické konferenci v Londýně a vyjádřil soustrast těm, které neštěstí zasáhlo.

Společné prohlášení poslanců 

Poslanci zvolení za Nottingham vydali společné prohlášení, v němž děkují zasahujícím složkám, slibují prošetření události a informují obyvatele o možnostech pomoci. „Nottingham je krásné město, které je domovem skvělých lidí z různého prostředí. Jsme otřeseni dnešními událostmi, ale budeme jim čelit společně a jako komunita se uzdravíme,“ napsali Nadia Whittomeová, Lilian Greenwoodová a Alex Norris.

K incidentu se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Myslíme na oběti tragických událostí v Nottinghamu, na zraněné a jejich rodiny. Sdílíme zármutek našich britských přátel a stojíme po jejich boku,“ uvedl na twitteru.