Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil v zemi částečnou mobilizaci, která by se měla týkat asi 300 tisíc lidí s předchozími vojenskými zkušenostmi. Odpor proti mobilizaci vyvolal omezené protesty v řadě ruských měst a regionů, střety mezi účastníky demonstrace proti odvodům do armády a policií v neděli vypukly v jihoruském Dagestánu. I někteří prokremelští činitelé kritizovali údajné zmatky, které mobilizaci doprovázejí. Sociální sítě zaplavily snímky dlouhých kolon na ruských hraničních přechodech.

O uzavření hranic pro muže v branném věku se v administrativě prezidenta Putina začalo diskutovat už ve středu, kdy od bezpečnostních složek začaly přicházet první údaje o počtu mužů opouštějících Rusko. Nejnovější zpráva FSB z dneška uvádí 261 tisíc mužů, kteří od středy do sobotního večera opustili zemi.

Ruští odvedenci shromažďují ve sportovní hale v Jakutsku, 23. září 2022
Přísnější tresty za zločiny v době mobilizace. Putin podepsal změnu zákona

Zdroj vyjádřil jistou nedůvěru k těmto údajům s ohledem na to, že pohraniční služba FSB dříve nebyla schopna zpracovávat data o přeshraničním pohybu takto rychle - na jaře se snažila spoléhat na data mobilních operátorů, která však přicházejí se zpožděním. Atmosféra je ale podle zdroje nyní taková, že takzvaní silovici se snaží Putina přesvědčit, aby hranice uzavřel, „než bude pozdě“.

Některá ruská média citovala zdroje, podle nichž ruské úřady uzavřou hranice pro osoby v branném věku již po referendech o připojení k Rusku na okupovaných územích Ukrajiny, což by mělo být v úterý 27. září. Situace se však podle opozičního serveru Meduza může změnit, pokud nastane hromadný exodus z Ruska. Referenda v oblastech na východě Ukrajiny neuznává Kyjev ani západní státy.

Deník připomíná, že některým ruským občanům, na něž se vztahuje mobilizace a kteří se pokoušejí opustit Rusko, začali na hranicích vydávat oznámení, že jim je na základě rozhodnutí vojenské správy zakázáno vycestovat. Takových případů list zaznamenal už nejméně pět.