„Desítky těl bojovníků nalezených v rozbombardovaných troskách huti, které nyní okupuje Rusko, byly převezeny do ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde probíhají testy DNA, které poslouží k identifikaci ostatků,“ uvedl Maksym Zhorin, vojenský velitel a bývalý velitel pluku Azov.
Nejistý osud zajatých
Dosud není zcela jasné, kolik těl v továrně, která byla intenzivně ostřelována okolními ruskými jednotkami ze země, vzduchu i moře, ještě zůstalo.
Úporná obrana ocelárny ukrajinskými bojovníky zmařila cíl Kremlu rychle dobýt strategické přístavní město Mariupol. Poslední obránci Azovstalu se však nakonec v květnu továrny vzdali a vypochodovali ven beze zbraní a se zraněnými členy pluku i civilisty.

Osud přeživších v ruských rukou je nyní zahalen nejistotou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusové v zajetí drží více než dva a půl tisíce bojovníků kteří bránili Azovstal. Podle informací serveru CBS nyní Ukrajina pracuje na jejich propuštění.
Výměna 320 těl
Oficiální stanovisko k vyzvednutí těl bojovníků z trosek Azovstalu ukrajinská ani ruská vláda nevydala, o tomto procesu však v mnohých případech média informovali příbuzní zesnulých vojáků, píše agentura AP. Tuto informaci nakonec potvrdil i Maksym Zhorin bývalý velitel pluku Azov, který nyní spoluvelí kyjevské vojenské jednotce.
Jediné stanovisko ukrajinské vlády ohledně výměny těl zesnulých vojáků vydaly tamní úřady v sobotu. První oficiálně potvrzená výměna vojenských ostatků od začátku války se podle ukrajinských představitelů uskutečnila v sobotu v Záporožské oblasti. Každá strana dostala zpět 160 těl. Žádné podrobnosti o tom, odkud byla těla získána však úřady neuvedly.
Nešťastní pozůstalí
Bratr jednoho z pohřešovaných Azovských bojovníků, Vjačeslav Drofa, řekl agentuře AP, že do vojenské nemocnice v Kyjevě byly převezeny nejméně dva kamiony s těly z Azovstalu. Ostatky jeho staršího bratra Dmitrije Lisena však prý mezi nimi nebyly. Podle něj byla některá z těl těžce popálená.
Podobnou zkušenost má i matka jednoho z vojáků, který měl zahynout při ruském náletu na Azovstal. Uvedla, že jí zatelefonoval někdo z pluku Azov a sdělil, že ostatky jejího syna by mohly být mezi těly, která byla převezena do Kyjeva.
Se slzami v očích hovořila o svém synovi jako o hrdinovi. „Čekám jen na tělo svého syna. Je pro mě důležité, abych ho pohřbila v naší ukrajinské vlasti,“ řekla AP nešťastná žena, která si kvůli bezpečnosti nepřála být jmenována.
Pluk Azov je jednotkou Národní gardy, která vznikla ze skupiny nazvané prapor Azov. Byla zformována v roce 2014 jako jedna z mnoha dobrovolnických brigád, které vznikly za účelem boje proti Ruskem podporovaným separatistům na východě Ukrajiny. Prapor Azov zpočátku verboval bojovníky z krajně pravicových kruhů.