„Každý normální člověk chce, aby válka skončila. Ale nikdo z nás nedovolí, aby skončila i naše země. Proto ke slovům o ukončení války vždy dodáváme: za našich podmínek. Proto se slovem mír vždy zní: spravedlivý. Proto vždy v historii bude vedle Ukrajiny i výraz nezávislá. Pojďme za to bojovat. Vyhrajeme. Bude to nejlepší den našeho života,“ řekl Zelenskyj.

Projev pronesl na letišti Hostomel u Kyjeva, kde ukrajinští vojáci na počátku války odráželi výsadek ruských vojáků, kteří měli za úkol zmocnit se Kyjeva. Prezidenta doprovázeli západní politici, kteří dnes přicestovali do Kyjeva, uvedla agentura AFP.

Evakuace obyvatel z jednoho z mnoha ukrajinských měst, které napadlo Rusko.
Dva roky války: Omyly a špatné odhady v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině

„Věříme, že Ukrajina bojuje také za naši svobodu a za naše národní zájmy,“ řekla novinářům italská premiérka Giorgia Meloniová, která je v Kyjevě podobně jako šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau. Do ukrajinské metropole na druhé výročí války přijel i bývalý britský premiér Boris Johnson.

Meloniová podle serveru RBK-Ukrajina označila Hostomel za symbol ruské porážky a za místo, kde Ukrajinci naplnili slova své hymny, že dají duše a těla za svobodu.

„Experti na počátku války odhadovali, že proti jedné z největších armád na světě vydržíme pár dní, možná pár týdnů. Bráníme se už dva roky," řekl BBC kyjevský starosta Vitalij Kličko. „Občas v Kyjevě vzniká iluze mírových dob. Ale v libovolném okamžiku může zaznít výstraha před náletem a všichni musí neprodleně do krytu. Bezpečí nemá na Ukrajině zaručené nikdo," řekl.

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Vesnice sirotků Hroza dnes: Rusové jim zabili rodiny, děti přežívají, jak se dá

Země nyní podle Klička potřebuje „mnohem, mnohem více" západní pomoci. Podpora Kyjeva je důležitá nejen pro Ukrajinu, ale pro celý demokratický svět, uvedl starosta v odpovědi na otázku, zda Ukrajina neprohraje válku, pokud USA nezvýší svou pomoc, což nyní blokují republikáni v americkém Kongresu. „Musíme bojovat, abychom ubránili naše domovy, naše rodiny," řekl Kličko.

Šéf NATO vyzval Ukrajinu, aby po dvou letech války neztrácela naději

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v sobotu vyzval Ukrajinu a její spojence, aby „neztráceli naději“. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení, které Stoltenberg učinil při příležitosti druhého výročí invaze.

„Situace na bojišti zůstává mimořádně obtížná. Cíl prezidenta Putina ovládnout Ukrajinu se nezměnil a nic nenasvědčuje tomu, že by se připravoval na mír. Nesmíme však ztrácet naději,“ prohlásil šéf NATO.

„Ukrajina se připojí k NATO. Není otázkou zda, ale kdy,“ řekl rovněž Stoltenberg ve videu. „Zatímco se na tento den připravujeme, Severoatlantická aliance bude i nadále stát při Ukrajině,“ dodal.