Raketový útok na kavárnu v Hroze přežilo 5. října loňského roku jen šest lidí. Dalších 59 jich tam zemřelo. Lidé se tam tehdy sešli na smuteční hostinu za padlého místního vojáka. V jednom okamžiku ztratilo rodiče 14 dětí. Šestnáctiletý Dima, jehož příjmení stanice BBC nezveřejnila, patří mezi ně. Se dvěma sestrami přišli nejen o mámu a tátu, ale také o babičku a dědu. „Stále to nedokážu plně pochopit,” svěřuje se novinářce Žanně Bezpjatčukové.

Během minulých dvou let se velká část světových politiků, odborníků i komentátorů mýlila v mnoha věcech:

Evakuace obyvatel z jednoho z mnoha ukrajinských měst, které napadlo Rusko.
Dva roky války: Omyly a špatné odhady v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině

Od začátku války zemřelo nejméně 10 tisíc ukrajinských civilistů. Mezi mrtvými je také přes 560 dětí. „Je to pro Ukrajinu ponurý milník,” řekla deníku The Guardian Danielle Bellová z OSN. Nespočet nezletilých ale také osiřelo. A právě v obci Hroza, ve které Rusko podniklo nejsmrtelnější útok na civilisty, je dětí bez rodičů tolik, že se jí říká vesnice sirotků.

Dima se reportérce svěřil, že nyní nese na ramenou starost o dům i dvě sestry. Nejhorší podle něj je, že tyto hrůzy musí prožívat i nejmladší desetiletá Nasťa. „Dřív neměla ráda, když jsem ji objímal. Teď mě chce objímat pořád,” vzdychá mladík. S jeho novým břemenem mu pomáhají prarodiče z matčiny strany, kteří sourozence adoptovali.

Byla kavárna plánovaným cílem?

Rusko se k úderu na vesnici, ve které před válkou žilo 501 lidí, nikdy oficiálně nevyjádřilo. Útok za sebou nechal hořkou pachuť zrady. Mnozí si totiž myslí, že někdo Rusku schválně vyzradil koordinace kavárny. „To, co se tam stalo, je jen další tragická připomínka toho, jak je ruská invaze pro civilisty smrtící,” sdělila Bellová agentuře AP.

Při ruském úderu na ukrajinskou vesnici Hroza zemřela také vdova, syn a snacha vojáka, kterého si lidé připomínali na smuteční hostině:

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Zahynula pětina obyvatel vsi. Ukrajinská Hroza se vzpamatovává z krvavého úderu

Dima zavedl reportérku Bezpjatčukovou k hrobu svých rodičů. Zatímco se v dálce ozývají výbuchy, mladík v záběru upřeně sleduje čtyři čerstvé hroby ověšené barevnými věnci. Místo náhrobků na ně vrhají stíny ručně stlučené dřevěné kříže. „Zemřelo tehdy tolik lidí. Nikdy na tu bolest nezapomeneme, měli jsme doma čtyři rakve. Moje mysl chápe, co se stalo, ale mé srdce tomu stále nechce věřit,” ujímá se slova místo vnuka Valerij Kozyr.

Moskva v říjnu tvrdila, že v okolí vesnice útočí jen na vojenské cíle. Ty ale v oblasti podle Kyjeva žádné nejsou. Potvrdila to i zpráva OSN. „V kavárně ani v její blízkosti nebyl žádný legitimní vojenský cíl,” napsala organizace. Lidé v Hroze přitom válku cítí každý den. Rusové s Ukrajinci spolu totiž svádí tvrdé boje jen o 30 kilometrů dál u města Kupjansk.

Život ve strachu

Většina místních se z útoku stále nevzpamatovala. Zatímco z dálky slýchávají ozvěny ostřelování a pod nohama cítí otřesy výbuchů, modlí se, aby se incident z října už neopakoval. „Nikdy nezapomenu na ty pohřby, kde všechny děti tiše stály a držely se za ruce. Zlomilo mi to srdce,” vzpomíná místní Diana Nosová.

Ruské ministerstvo zahraničí protestovalo proti postoji Prahy k útoku na ukrajinskou obec Hroza:

Ruský útok na ukrajinskou vesnici Hroza, 5. října 2023
Moskva si předvolala českého diplomata. Nelíbí se jí kritika útoku na Hrozu

Obyvatelé žijí ve strachu, že do vesnice znovu přijdou Rusové. Už zažili, jaké to je být pod Putinovou nadvládou. Jejich vesnice byla jednou z mnoha obcí, které v Charkovské oblasti Moskva obsadila hned na začátku války. Osvobození se lidé dočkali v září 2022.

Kvůli bezpečí se proto někteří ze sirotků odstěhovali do bezpečnější části země. Mezi nimi je i čtrnáctiletý Vlad, který při výbuchu přišel o mámu, dědu, strýce a osmiletého bratrance. Přežila jenom babička Valentyna, která ho poslala k rodině na západní Ukrajinu. „Mou prioritou je Vlad. Chci, aby měl dobré vzdělání. Posílám mu peníze na IT lekce,” říká Valentyna.

Zdroj: Youtube

Obavy lidí se zdají oprávněné. Rusko v únoru shromáždilo naproti městu Kupjansk 500 tanků, stovky obrněných aut a houfnic a 40 tisíc vojáků, napsal na začátku měsíce magazín Forbes. „Ruská federace chce obsadit celou Doněckou a Luhanskou oblast a část Charkovské oblasti až k řece Oskil,” tvrdí mluvčí ukrajinského Centra pro obranné strategie. Stanice BBC ve čtvrtek informovala, že Moskva u města nadále shromažďuje vojáky.

Zatímco kolem pokračuje válka, Dimova rodina se snaží žít pro světlé momenty. Sedmnáctiletá Daryna vyvěsila rodinné fotky a prarodiče se snaží vytvářet optimistickou atmosféru. „Když vidím, že jsou má vnoučata v pořádku, že se usmívají, cítím úlevu. Dokud jste naživu, měli byste mít naději,” uvádí Kozyr. Štěstí v neštěstí měly i ostatní osiřelé děti. Všechny si k sobě vzali příbuzní, a žádné tak neskončilo v dětském domově.