„Dnes je mezinárodní den dětí. Rusko v noci znovu zabilo v Kyjevě dítě,“ uvedl podle agentury Reuters šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak, který Moskvu obvinil z toho, že od roku 2014 „páchá na malých Ukrajincích zločiny“. „Od 24. února 2022 nikdo nepochybuje - je to skutečná genocida,“ doplnil. Podle mise OSN pro monitorování lidských práv bylo od začátku ruské invaze zabito na Ukrajině nejméně 525 dětí a dalších 1047 utrpělo zranění.

Válka na Ukrajině. Ilustrační snímek
Nálet dronů na Moskvu? Ani psa to neprobudilo, tvrdila ruská TV

Rusko popírá, že by se zaměřovalo na civilisty nebo se dopouštělo válečných zločinů, ale jeho invazní síly způsobily v ukrajinských městech spoušť a opakovaně zasahují obytné oblasti, podotkl Reuters. Čtvrteční úder je už nejméně osmnáctý od začátku května. Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Kyjev a další města v poslední době, kdy se ukrajinská armáda připravuje na očekávanou protiofenzívu.

Intenzivnější ostřelování a útoky ze strany Ukrajiny pak hlásí ruské příhraniční regiony, zejména Belgorodská oblast.

Podle serveru ukrajinské vlády Children of war Rusové od začátku války deportovali 19 501 dětí. O 6 471 z nich nemají žádné další informace. Domů se doposud vrátilo jen necelých 400 z nich. Ilustrační foto.
Děti jim unesli Rusové. Ukrajinky vyráží na cestu strachu, aby je získaly zpět

Podle serveru The Kyiv Independent bylo v ukrajinské metropoli brzy ráno slyšet několik výbuchů. Zemřela devítiletá dívka, její čtyřiatřicetiletá matka a další třiatřicetiletá žena, uvedla podle agentury Ukrinform policie. Poškozeno bylo zdravotnické zařízení, školka, obytné domy a automobily. Podle kyjevské správy jsou škody hlášeny z Desňanské čtvrti na východě metropole a také z Dniprovské části, která se nachází blíže centru.

Byl kryt uzavřený? 

Ukrajinské úřady se zabývají rovněž případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt. Kyjevan, který se představil jako Jaroslav, popsal stanici Suspilne, že jeho žena a další dva lidé včetně dítěte zemřeli v Desňanské čtvrti, když se pokoušeli dostat do místního protileteckého krytu, ale nikdo jim neotevřel.

„Lidé dlouho klepali, velmi dlouho klepali a nikdo (neotevřel dveře)…Byly tam ženy, děti a nikdo neotevřel. V tu chvíli to přiletělo,“ popsal podle serveru Ukrajinska pravda Jaroslav. Jeho žena podle něj běžela do krytu i s dítětem, které úder přežilo. On sám byl v tu chvíli o kus dál, protože se snažil najít někoho, kdo by kryt otevřel.

Drony zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě
Drony zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě. Terorismus Kyjeva, zní z Ruska

Později Ukrajinska pravda napsala, že prokuratura vyšetřuje zdravotnické zařízení, kde zůstal při vzdušném úderu kryt uzavřen. Starosta Vitalij Kličko mimo jiné uvedl, že nařídil vedoucím městských částí, aby okamžitě zkontrolovali, zda jsou všechny kryty v Kyjevě přístupné.

Lidé zemřeli i jinde

Další lidský život si vyžádalo ruské ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, podle ministerstva vnitra při nočních útocích zahynul v obci Dniprovske čtyřiašedesátiletý muž a dvě děti utrpěly zranění ve vsi Šyroka Balka. Další člověk utrpěl zranění v Chersonu.

V Charkově na severovýchodě země se povedlo z trosek ostřelovaného průmyslového objektu zachránit živou ženu, informoval starosta Ihor Terechov, podle něhož zřejmě ani neutrpěla zranění.