„Pokud jde o speciální vojenskou operaci a zeměpisné souřadnice, prezident řekl velmi jasně, co je potřeba. Denacifikace a demilitarizace. Tento úkol zůstává v platnosti. Když se v Istanbulu konala schůzka vyjednavačů, návrh na řešení konfliktu vycházel z geografických cílů z konce března roku 2022,“ řekl v rozhovoru ruský ministr zahraničí. Průběh celé operace prý také podle něj záleží na tom, zda Západ Ukrajině pošle dodávku zbraní dlouhého doletu. 

Vzápětí Lavrov podle deníku Kommersant ještě dodal: „Nyní je geografický cíl jiný. Nejde jen o DLR a LLR, ale také o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území. Tento proces pokračuje, a to soustavně a vytrvale.“

Lavrovovy výroky potvrzuje i americká zpravodajská služba, která tvrdí, že Rusko plánuje anektovat další ukrajinské území podle podobného „scénáře“ jako při obsazení Krymu. 

Rusko připravuje půdu pro anexi

Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby s odvoláním na americké zpravodajské služby uvedl: „Rusko již připravuje půdu pro anexi.“

Okupované regiony Ukrajiny by podle něj mohly uspořádat „fiktivní“ referenda o připojení k Rusku již v září. „Chceme, aby o tom americký lid věděl. Ruský prezident Vladimir Putin oprašuje příručku z roku 2014,“ řekl Kirby novinářům. Rusko také obvinil z dosazování nelegitimních proruských úředníků do vedení okupovaných regionů Ukrajiny s cílem uspořádat referenda o připojení k Rusku.

Západ je připraven reagovat

„Při podobných hlasováních konaných v jiných částech Ukrajiny by téměř jistě došlo k téměř totožné situaci jako v roce 2014 na Krymu, kdy by proruská a ruská armáda zajistila potlačení veškerého odporu proti připojení k Rusku,“ dodal Kirby.

Kirby také uvedl, že „odhaluje ruské plány, aby svět věděl, že jakákoliv takzvaná anexe je promyšlená, nezákonná a nelegitimní“, a slíbil, že ze strany USA a jejich spojenců dojde k rychlé reakci. „Mezi oblasti, které mají být anektovány, patří Cherson, Záporoží, Doněck a Luhansk,“ řekl pro BBC.