„Pokud jde o speciální vojenskou operaci a zeměpisné souřadnice, prezident řekl velmi jasně, co je potřeba. Denacifikace a demilitarizace. Tento úkol zůstává v platnosti. Když se v Istanbulu konala schůzka vyjednavačů, návrh na řešení konfliktu vycházel z geografických cílů z konce března roku 2022,“ řekl v rozhovoru ruský ministr zahraničí. Průběh celé operace prý také podle něj záleží na tom, zda Západ Ukrajině pošle dodávku zbraní dlouhého doletu. 

Ruský prezident Vladimir Putin.
Předběžná mírová dohoda? Kyjev nejeví ochotu plnit podmínky, prohlásil Putin

Vzápětí Lavrov podle deníku Kommersant ještě dodal: „Nyní je geografický cíl jiný. Nejde jen o DLR a LLR, ale také o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území. Tento proces pokračuje, a to soustavně a vytrvale.“

Lavrovovy výroky potvrzuje i americká zpravodajská služba, která tvrdí, že Rusko plánuje anektovat další ukrajinské území podle podobného „scénáře“ jako při obsazení Krymu. 

Rusko připravuje půdu pro anexi

Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby s odvoláním na americké zpravodajské služby uvedl: „Rusko již připravuje půdu pro anexi.“

Okupované regiony Ukrajiny by podle něj mohly uspořádat „fiktivní“ referenda o připojení k Rusku již v září. „Chceme, aby o tom americký lid věděl. Ruský prezident Vladimir Putin oprašuje příručku z roku 2014,“ řekl Kirby novinářům. Rusko také obvinil z dosazování nelegitimních proruských úředníků do vedení okupovaných regionů Ukrajiny s cílem uspořádat referenda o připojení k Rusku.

Západ je připraven reagovat

„Při podobných hlasováních konaných v jiných částech Ukrajiny by téměř jistě došlo k téměř totožné situaci jako v roce 2014 na Krymu, kdy by proruská a ruská armáda zajistila potlačení veškerého odporu proti připojení k Rusku,“ dodal Kirby.

Ostřelováním zničený obytný dům v ukrajinském Kramatorsku. Snímek pochází z dubna 2022
Centrum Kramatorsku zasáhly rakety. Zemřel jeden člověk, další jsou zranění

Kirby také uvedl, že „odhaluje ruské plány, aby svět věděl, že jakákoliv takzvaná anexe je promyšlená, nezákonná a nelegitimní“, a slíbil, že ze strany USA a jejich spojenců dojde k rychlé reakci. „Mezi oblasti, které mají být anektovány, patří Cherson, Záporoží, Doněck a Luhansk,“ řekl pro BBC.