V sobotu 24. února uplynuly dva roky od vypuknutí války na Ukrajině, jejíž konec je dodnes v nedohlednu. Odborníci odhadují, že ukončení bojů nenastane ani v dalších měsících, které budou pro napadenou zemi náročné.

Bezpečnostní a obranný analytik Michael Clarke z King's College v Londýně se domnívá, že Ukrajinci ztratí další území. „Rusové se pokusí dobýt Kramatorsk a Slavjansk, aby získali celý Donbas,“ sdělil pro Sky News. Dále uvedl, že klíčové bude udržet ruská letadla dál od fronty, jelikož ve vzduchu mají převahu.

V čem se odborníci ve svých odhadech mýlili během uplynulých dvou let války na Ukrajině:

Evakuace obyvatel z jednoho z mnoha ukrajinských měst, které napadlo Rusko.
Dva roky války: Omyly a špatné odhady v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině

Souhlasně se pro Sky News vyjádřil i odborník na bezpečnost a konflikty z Glasgowské univerzity Husejn Alijev, který vysvětlil, že vážnější územní ztráty mohou být důsledkem otálení v dodávkách munice a zbraní ze Západu. „Ukrajina se potýká s nedostatkem taktických rezerv a munice již od neúspěšné obrany u Bachmutu, což se podepsalo také v Avdijivce,“ řekl.

Nátlak na Krym

Podle Clarka ale ukrajinské síly budou shromažďovat síly pro rok 2025 a taky vyvinou větší nátlak na okupovaný Krym. „Využijí svých rostoucích úspěchů v Černém moři,“ sdělil. Výzkumnice specializující se na zapojení Ruska v postsovětských konfliktech Jaroslava Barbieriová pro Sky News uvedla, že v oblasti zvýší útoky drony.

Ukrajinu podle analytiků čeká další náročný rok:

Zdroj: Youtube

„Ukrajina zároveň vybuduje pevné obranné pozice s protileteckou technikou a zlepší mobilizaci,“ řekla. S tím souhlasil i Alijev, a podobně se pro server Politico vyjádřil i německý důstojník, který si přál zůstat v anonymitě.

Bývalý vysoký důstojník vojenského zpravodajství a bezpečnosti Philip Ingram odhaduje, že Ukrajinci budou nadále předvádět ukázkové sabotáže na okupovaném území i v Rusku. „Lze očekávat atentáty, poškozené železnice, útoky na továrny, ropné rafinerie, vojenská velitelství, letiště a logistické sklady,“ uvedl pro Sky News.

Dva roky války an Ukrajině na fotografiích:

Důležité zásoby

Klíčovým aspektem konfliktu bude pro obě strany zásobování vlastní i spojeneckou vojenskou technikou a municí. „V současnosti je Ukrajina závislá na dodávkách ze Západu, jelikož domácí sériová výroba zaostává,“ řekl Alijev pro Sky News. Naopak podle serveru Politico režim Vladimira Putina soustředí svou ekonomiku na výrobu tanků, letadel, dělostřelectva a raket.

Co se změnilo během dvou let války na Ukrajině:

Ukrajinští vojáci se ve středu 22. února 2023 připravují na změnu pozice na frontě u Vuhledaru
Dva roky války na Ukrajině: Země se proměnila ve veletrh zbraní a nových taktik

Situaci mohou ovlivnit i letošní prezidentské volby ve Spojených státech. „Změna administrativy může snížit finanční a vojenskou podporu Ukrajiny v dalším roce,“ uvedl Sky News vojenský analytik Sean Bell. Poukázal však, že Kreml bude čelit podobné výzvě. „Nadále potřebuje pevné vztahy se Severní Koreou a Íránem, odkud rovněž získává vojenskou techniku,“ sdělil.

Analytici neočekávají, že boje během následujícího roku ustanou. „Domnívám se, že o rusko-ukrajinské válce budeme mluvit ještě dalších 730 dní,“ předpověděl Ingram.

Dva roky války

Válka na Ukrajině trvá už více než dva roky, během kterých podle prezidenta Volodymyra Zelenského padlo 31 tisíc ukrajinských vojáků. Taky sdělil, že Rusů zemřelo 180 tisíc a až 500 tisíc jich bylo raněno. Pentagon však odhaduje, že zemřít mohlo 60 tisíc ruských vojáků. V posledních týdnech Ukrajinci ztratili město Avdijivka, přesto Zelenskyj během proslovu při dvouletém výročí od invaze prohlásil, že Ukrajina zvítězí podle svých podmínek.