- Ukrajinská vláda se mění, ministři podávají demise
- Poltava, Lvov i Kyjev čelily masivním ruským útokům
- Rusko začalo mluvit o světové válce
- Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí z Ruska
Další články k válce na Ukrajině najdete ZDE.
Teprve čas ukáže, zda se Ukrajincům podaří v probíhající válce dosáhnout prolomení všech tří ruských obranných linií. Moc ho ale už nemají. S blížící se zimou ukrajinští západní spojenci podle nové analýzy listu Politico stále více koketují s možností dalšího kola mírového vyjednávání. Ukrajinci se zatím snaží zvrátit pesimistické scénáře, podle kterých se jim jih země pod kontrolu dostat nepovede.
I jejich nynější úspěchy narážejí na pokračující pochybnosti západních spojenců o postupu protiofenzívy a jejich přiklánění se k vyjednávání. Problémem ale je, že nikdy jasně neurčili ukrajinské cíle, dosud zaznívaly jen vágní formulace o právech na suverenitu a nezávislost.
Podle analýzy západní spojenci navíc dodávali munici a zbraňové systémy se zpožděním. Důvodem mohla být obava z jaderné eskalace nebo snaha o jednomyslnou shodu mezi spojenci. „Spojené státy poskytly dostatek prostředků, aby zabránily ruskému vítězství, ale ne tolik, aby umožnily ruskou porážku (a následnou možnost údajné jaderné eskalace),“ citoval portál Politico Jamese Nixey z Chatham House, sídla britského Royal Institute of International Affairs.
Pesimismus spojenců a další plány
Dalším důvodem postoje západních spojenců podle listu Politico je, že se ve skutečnosti nikdy v hloubi srdce nebáli, že bude v ohrožení i jejich vlastní země. A tento pocit postupem času ještě sílí. Jak by mohlo Rusko ohrozit okolní státy nebo dokonce Spojené státy, když za celou tu dobu ještě neporazilo Ukrajinu?
Úspěch Ukrajiny tak nyní nejvíce podporují ruští disidenti. Liberální opozice Vladimira Putina má na něm totiž vlastní zájem, je to jednoduchá cesta, jak svrhnout ruského prezidenta.
S postupujícím časem se ale jak spojenci Ukrajiny, tak Ruska, začínají vzácně shodovat na tom, že totální vítězství jedné či druhé strany není možné.
Přesto oslabení podpory Ukrajiny není podle Nixeyho vhodné. „Učinilo by zemi zranitelnější (s důsledky pro globální i evropskou bezpečnost), ohrozilo by dosud dosažené úspěchy a poskytne Putinovy páky, které nyní nemá, hlavně s ohledem na vnitřní rozbroje v Rusku,“ nastínil.
Plánem B je tak další kolo vyjednávání. I ten má ale své mezery. Podle portálu Politico se nezdá, že by ukrajinský prezident či lid měli na rozpravy v této chvíli, kdy Rusko stále útočí a zabíjí ukrajinské vojáky i civilisty, náladu.
Vyjednávání s Putinem rovněž zatím nikdy nedopadlo nadějně. Používá je jen jako další válečnou zbraň pro získání více času a odvedení pozornosti. Prodlužování válek je Putinovou silnou stránkou. Dokáže díky tomu ve své domovině podněcovat paranoidní patriotismus.
Jak by mohl vypadat postup Ukrajiny:
Prolomení linie
Aktuálně se ukrajinské armádě po týdnech odminovávání podařilo dosáhnout průlomu v Záporoží. Podle portálu BBC prolomili první obrannou linii na jihu. „Nyní jsme mezi první a druhou obrannou linií,“ řekl jeden z nejvyšších ukrajinských generálů na jihu Oleksandr Tarnavskij. Pokud se povede postupovat dál s pěchotou a většími obrněnými jednotkami, mohlo by dojít k přiblížení k druhé a třetí obranné linii.
A plány ukrajinské armády nekončí. „Nechci přeskakovat, ale my i generální štáb děláme vše pro co nejrychlejší vítězství,“ uvedl velitel dobrovolnického praporu „Skala“.
Kreml podle britského deníku vysílá na frontové linie elitní vojáky, což dokazuje jeho znepokojení. O to také Kyjevu jde, chce donutit Moskvu, aby přesunula vojáky, a Ukrajinci je mohli porazit. Chtějí využít jakékoliv známky ruské slabosti. Přesto Serhiy Kuzan z Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci přiznává, že ještě ukrajinskou armádu čekají dlouhé boje.
Nikdo přesto neztrácí naději. „Ukrajinské síly postupují vpřed. Přes všechno a bez ohledu na to, co kdo říká, postupujeme, a to je nejdůležitější. Jsme v pohybu,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské cíle jsou nadále ambiciózní, stále chtějí dosáhnout obnovení suverenity na celém původním území včetně Krymu, zajistit ruské válečné reparace a záruky bezpečnosti od západních spojenců. Pokud by to bylo možné, tak i členství v NATO.