Obléhání oceláren Azovstal v Mariupolu patří mezi nejznámější události války na Ukrajině. Na jaře roku 2022 hrstka ukrajinských vojáků vzdorovala ruské přesile, ale s ubývajícími zásobami munice, jídla i vody se nakonec vzdala a zhruba 2500 vojenských příslušníků padlo do ruského zajetí. Jeden z obránců si však usmyslel zkusit své štěstí a místo kapitulace se před nepřáteli skryl.

„Rozhodl jsem se schovat,“ sdělil deníku The Guardian Oleksandr Ivancov. Dodal, že pravděpodobnost úspěšného úniku byla dle jeho výpočtů jedna ku tisíci.

Žena se s kojencem ukrývala v bunkru pod Azovstalem:

Civilisty, kteří se skrývali v mariupolských ocelárnách Azovstal, převezly autobusy do Záporoží
Dva měsíce se skrývala s kojencem pod Azovstalem. Zažila bomby i ruskou filtraci

Devětadvacetiletý muž s dalším spolubojovníkem nalezli v ocelárnách na konci tunelu – kam se dalo dostat pouze plazením – úkryt, ve kterém umístili starou matraci, konzervy se sardinkami, čaj, kávu a patnáct lahví s dezinfekcí na ruce, aby je použili jako palivo hořící bez zápachu a kouře.

Než se členové pluku Azov vzdali, darovali mu hodinky s kompasem a svítilnu. „Můj velitel mi podal ruku a popřál mi hodně štěstí. Určitě si myslel, že zemřu,“ prozradil Ivancov. Nakonec se vzdal Rusům i jeho partner a tak voják zůstal v úkrytu sám. „Byl jsem připravený na smrt,“ řekl.

Útěk do města

Druhý den zaslechl kroky Rusů prohledávajících ocelárnu. Ivancov věděl, že zpočátku budou nepřátelé ostražití, ale později už poleví. Proto chtěl zůstat v podzemí deset dní. Jeho zdravotní stav se ale zhoršoval a začal trpět průjmem. Proto se rozhodl odejít z úkrytu již po týdnu.

Oblékl civilní šaty a vynořil se ze tmy. Kdyby ho chytili, měl připravenou historku, že je námořník, který se vrátil do Mariupolu, aby našel svou nezvěstnou matku. Jeho alibi mu mělo potvrdit i vstupní razítko, které měl v pasu.

Ukrajinský voják se ukryl v Azovstalu, a tak unikl před ruským zajetím:

Na povrchu spatřil zničený Azovstal a rozprášený levý břeh Mariupolu. V dálce viděl kolem ohniště sedět nepřátelské vojáky, kteří byli v dobré náladě a smáli se. Ivancov se vydal podél železniční tratě vedoucí po obvodu průmyslové zóny, chtěl se tak dostat do centra města. Nakonec dorazil do obytné čtvrti.

Víc už pro The Guardian neprozradil, jelikož plánuje o svém příběhu napsat knihu, která má vyjít v příštím roce. Dodal pouze, že se mu na ukrajinské území podařilo dostat v červnu 2022. A ačkoliv narazil na ruské hlídky, nikdy se jim nepodařilo zjistit, že sloužil u ukrajinských ozbrojených sil.

Znovu bojuje

Podle deníku The Guardian je Ivancov jedním ze dvou ukrajinských vojáků, kteří bojovali v Azovstalu a nepadli do zajetí. Dosud přitom zůstává v ruském vězení asi dva tisíce bývalých obránců ocelárny. Ti, které propustili v rámci výměny zajatců, poskytli svědectví o mučení.

Bývalí ukrajinští váleční zajatci se reportérům britské BBC svěřili, že je Rusové ve vězení brutálně mučili:

Rusové mají ve vězení ve městě Taganrog brutálně mučit ukrajinské zajatce. Podle svědků používají elektrošoky i bití. Ilustrační foto
Rusové brutálně mučí ukrajinské zajatce, potvrzují svědci. OSN je na to krátká

Nyní Ivancov znovu bojuje na východní frontě jako člen týmu ovládajícího bezpilotní letouny u města Bachmut. Za hrdinu se nepovažuje. „Měl jsem štěstí. Jen díky klukům, co jsou nyní v zajetí, se mi podařilo utéct,“ řekl.