Očeretyne, kde kdysi žilo kolem 3000 lidí, se nachází několik kilometrů severozápadně od Avdijivky, které se ruské invazní síly zmocnily po těžkých bojích letos v únoru. Následně obsadily několik okolních vesnic. Ukrajina, která čelí už více než dva roky rozsáhlé ruské vojenské agresi, v poslední době hlásí nedostatek munice. Situaci na bojišti by mohla v příštích týdnech zlepšit dodávka nové americké vojenské pomoci, jejíž financování v sobotu schválila Sněmovna reprezentantů a o které má ve středu jednat Senát.

„Geolokalizované záběry zveřejněné 22. dubna ukazují ruské síly vztyčující ruskou vlajku nad budovou vojensko-civilní správy v centru Očeretyne. Naznačuje to, že ruské síly obsadily železniční stanici, překročily železniční trať a postoupily na sever do centrální části obce,“ uvedl ISW. Institut zároveň poznamenal, že zatím nezaznamenal vizuální potvrzení ruské kontroly nad touto obcí. Na záběry se vztyčováním ruské vlajky zveřejněné ruskými vojenskými blogery odkazuje také The Guardian.

Rusko ve válce na Ukrajině posílilo svoji ofenzivu:

Ruské síly v Doněcku s vojenským vybavením označeným písmenem Z, které se stalo symbolem ruské agrese na Ukrajině
Rusko zesílilo ofenzívu. Situace na frontě se značně zhoršila, přiznal Syrskyj

Dobytí Očeretyne podle listu znamená, že se Rusku podařilo obejít severní křídlo nedávno vybudované ukrajinské přední linie, včetně minových polí a zákopů. Ukrajinská armáda se snaží vytvořit obrannou linii podél řeky Durna, ale posílené ruské jednotky v posledních týdnech postupují vpřed, přičemž používají letecké klouzavé bomby k rozmetání ukrajinských bunkrů, píše deník.

Rusové mají chemické zbraně, tvrdí Ukrajinci

Regionální velitelství ukrajinské armády podle The Guardian připustilo, že situace je obtížná. Uvedlo, že Rusové používají proti ukrajinským jednotkám „celý arzenál zbraní“ včetně toho, co označilo za chemické zbraně. Zmocnili se některých budov a obsadili jižní část Očeretyne, sdělilo a dodalo, že většina vsi zůstává v ukrajinských rukou a situace je prý pod kontrolou.

Ukrajinští dělostřelci na východní frontě. Ilustrační foto
Dva roky drží ukrajinskou frontu. Veteráni tuší: Domů nemůžeme, nováčci by padli

Stanice CNN, která s odkazem na ukrajinský monitorovací projekt DeepState také zmiňuje ruský postup u Očeretyne, na svém webu uvádí, že tato obec sice sama o sobě nemá strategickou hodnotu, ale leží na vyvýšenině, což z ní činí žádoucí vojenský cíl. Jeden z ukrajinských důstojníků stanici řekl, že pokud by se Rusové Očeretyne zmocnili a udrželi se tam, mohly by se pod ruskou palbu dostat důležité ukrajinské logistické trasy spojující tři klíčové vojenské uzly - Kosťantynivku, Pokrovsk a Velykou Novosilku.